خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

انتقاد نمایندگان مجلس از مانع تراشی بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج

انتقاد نمایندگان مجلس از مانع تراشی بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج

فارس نوشت: عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: جمعی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی خواستار ارائه گزارشی جامع درباره وضعیت تعداد تسهیلات ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت و شرایط ضامن برای پرداخت تسهیلات ازدواج شدند.

سیدمحسن دهنوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از نامه جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به علی صالح آبادی رئیس بانک مرکزی خبر داد.

وی افزود: در این نامه نمایندگان خواستار ارائه گزارشی جامع درباره «تعداد تسهیلات ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت» و «شرایط ضامن برای پرداخت تسهیلات ازدواج» شدند.

به گزارش فارس، متن این نامه به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر صالح آبادی

رئیس کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

همانطور که مستحضرید در بند ۲ تبصره 16 قانون بودجه سال 1400 کلیه بانک های عامل موظف به ارائه اطلاعات پرداخت وام ازدواج از جمله تعداد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت این تسهیلات به صورت عمومی و ماهانه شده اند اما با گذشت حدود 6 ماه از ابلاغ قانون بودجه سال 1400 هنوز این آمار به مردم و حتی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است. بنابراین مقتضی است در اسرع وقت گزارش جامع و کاملی از پرداخت تسهیلات ازدواج تهیه شده و در اختیار نمایندگان و عموم مردم قرار گیرد.

همچنین در قانون بودجه 1400 بانک‌ها موظف شده‌اند به جهت ضمانت باید یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته و یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی ذکر شده در قانون را به کار گیرند اما گزارش‌های واصله از متقاضیانی که جهت تکمیل مدارک به بانک مراجعه کرده‌اند بیانگر آن است که بانک‌ها با مانع تراشی و درخواست‌های فرای قانون جهت ضمانت، برای متقاضیان مشکل ایجاد کرده اند. خواهشمند است اقدام لازم جهت رفع این مشکل نیز صورت گیرد.

۲۳۲۱۹

منبع : خبرآنلاین