خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

علت بلوکه‌شدن پول‌ ایرانی‌ها در AFC و FIFA چیست؟

علت بلوکه‌شدن پول‌ ایرانی‌ها در AFC و  FIFA چیست؟

به علت تحریم‌های که آمریکا وضع کرده، فیفا و ای‌اف‌سی پول‌های تیم‌های ایرانی را پرداخت نمی‌کند و همه آن‌ها بلوکه شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در سال های گذشته و در زمان سرمربی گری کی روش کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی فوتبال به صورت مستقیم دستمزد او را به حسابش واریز می کردند اما حدود دو سال و نیم می شود که چنین پرداخت هایی نیز ممنوع شده است.

AFC و دبیر کل FIFA در نامه هایی جداگانه به فدراسیون فوتبال اعلام کردند: "به دلیل قوانین جدید تحریم‌ ها بانک‌ های ما امکان انتقال هیچ‌ گونه پولی به حساب سفارت جمهوری اسلامی ایران ندارند." و "با توجه به تحریم‌های مختلف بین‌المللی علیه ایران، تمامی شرکای بانکی فیفا، هرگونه پرداختی مستقیم، غیرمستقیم و نقدی به ایران را متوقف کرده‌اند و این موضوع جدید است".

درواقع قبل از وضع تحریم های جدید این امکان وجود داشت که FIFA و AFC طلب را به حساب سفارت ایران یا نفر سوم واریز کند. پرسپولیس چند ماه پیش از ای اف سی درخواست کرد تا بدهی کالدرون را از طلب هایش پرداخت کند اما این کنفدراسیون مخالفت کرد.

بانکی که کنفدراسیون فوتبال آسیا با آن کار می کند به هیچ وجه حاضر به واریز وجه حتی به شکل غیرمستقیم برای تیم های ایرانی نیست. این اتفاق در حالی رخ داد که پیش از این بانک هایی که با فیفا کار می کردند به طرق مختلف برای رسیدن پول به طرف ایرانی همکاری داشتند اما حالا موانع سخت تر از گذشته شده است. علت این موضوع دقیقا به تحریم های جدید باز می گردد. در حالی که پیش ازاین امکان وایز به حساب شخص سوم بود اما با تحریم های اعمال شده از سوی دونالد ترامپ هرگونه دادوستد غیرمستقیم هم ممنوع شده است.

باز شدن پای شستا به پرونده ویلموتس هم به همین خاطر بود چرا که فدراسیون امکان واریز پول از طلب هایش را به حساب او نداشت و مجبور شد از شرکت های دیگر برای این کار کمک بگیرد و البته همین موضوع یک ماجرای طولانی را ایجاد کرد.

گزارش کامل را اینجا بخوانید.

253 251

منبع : خبرآنلاین