خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

یک نماینده مشکل برق زمستان امسال را به دولت روحانی مرتبط دانست

یک نماینده مشکل برق زمستان امسال را به دولت روحانی مرتبط دانست

ایلنا نوشت:عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت: حل مشکل تامین سوخت در زمستان به چند اقدام نیاز دارد که از جمله آن‌ها تکمیل زیرساخت‌ها به ویژه ذخیره‌سازهای گاز طبیعی و میعانات گازی است.

مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تامین سوخت و برق در آستانه فصل سرما، گفت: در این زمینه یک گزارش به کمیسیون انرژی ارائه شده و برای پیشگیری از مشکلات تلاش می‌کنند. منتها ما در این مساله یک درد مزمن داریم و آن کم‌کاری دولت قبل است که باعث شد اکنون با یک انباشتگی از ناکارآمدی و عدم تامین نیازهای زیرساختی برای تامین سوخت و تامین برق مواحه باشیم که مسئولان مربوطه باید به تدریج این موارد را تدبیر کرده و حل کنند.

حل مشکل تامین سوخت و برق در زمستان نیازمند تکمیل زیرساخت‌هاست/ ذخیره‌سازی گاز طبیعی و میعانات گازی تکمیل نشده است/ احتمالا در زمستان با مشکلاتی مواجه شویم

وی ادامه داد: در ابتدا باید تلاش شود که از طریق راه‌های مختلفی همچون صرفه‌جویی یا جابه‌جایی بار و بحث‌های این چنینی برای امسال مدیریت کنند و بعد برای سال آینده بتوانیم زمینه‌های جدیدی را برای تامین میزان نیاز و مصرف دنبال کنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم در ادامه بیان کرد: برای حل این مساله یکی از موضوعاتی که مدنظر است، بحث استفاده از میعانات گازی بود که ما این را دنبال کردیم و آن هم مجددا به زیرساخت نیاز دارد، خود من در جلسه کمیسیون انرژی به آقای زنگنه گفتم که ذخیره‌سازهای گاز طبیعی و میعانات گازی را تکمیل کنید که ما برای سال آینده دچار مشکل نشویم، متاسفانه این کار را انجام ندادند. اگر این ذخیره‌سازی‌ها و مخازن ذخیره‌ساز میعانات گازی به‌خصوص مخازنِ درب‌شناور، ساخته شده بود؛ برای سوخت نیروگاه‌ها این میعانات‌گازی قابل استفاده بود که هم معضل سوخت نیروگاه‌ها حل شود و هم ما با کاهش استحصال گاز به دلیل عدم امکان ذخیره‌سازی معیانات گازی مواجه نشویم.

وی در پاسخ به این سوال که «با این اوصاف احتمال بروز مشکل در زمستان امسال وجود دارد؟»، ابراز داشت: با این شرایط احتمال دارد که در زمستان مشکلاتی را در پیش داشته باشیم.

23217

منبع : خبرآنلاین