خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

رابطه علامه مصباح با فضای مجازی به روایت عضو هیات علمی دانشگاه تهران

رابطه علامه مصباح با فضای مجازی به روایت عضو هیات علمی دانشگاه تهران

فارس نوشت:عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: علامه مصباح با شناختی که از فضای مجازی و محدودیت‌های ما در استفاده از این فضا داشت تلاش کرد با حداقل امکانات بهترین بهره و نتیجه را به نفع دین کسب کند.

سعدالله زارعی عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفت: آیت‌الله مصباح یزدی همواره درباره شبهاتی که از سوی دشمنان اسلام مطرح می‌شد، روشنگری و توطئه‌های آنها را خنثی می‌کرد، دلیل دشمنی دشمنان اسلام با علامه مصباح هم همین است.

آیت‌الله مصباح با استفاده از فضای مجازی بهترین نتیجه را به نفع دین کسب کرد

وی با اشاره به تلاش آیت‌الله مصباح علامه برای پاسخ دادن شبهات دینی افزود: علامه مصباح یزدی، از اواخر دهه 50 در معرض اتهام افکنی دشمن و تخریب شخصیت قرار گرفت و ریشه این اتفاق را باید در روشنگری های این فقیهه در طرح اندیشه های اسلامی و رد علمی شبهاتی که از سوی دشمن طراحی شده بود، جستجو کرد.

زارعی در ادامه با بیان اینکه علامه مصباح در گام دوم انقلاب بر اهمیت تربیت نیروهایی که قادر به شبهه زدایی از مبانی دین و مقابله با ترفندهای دشمن باشند تاکید داشت، اضافه کرد: تربیت نسلی از نیروهای متعهد و کارآمد برای مقابله با هجمه‌های سازمان یافته دشمن از مسائل مهمی بود که علامه مصباح بر آن تاکید می‌کرد.

این استاد دانشگاه گفت: با اینکه فقدان علامه مصباح ضایعه‌ای خسارت بار برای کشور بود اما، شاگردان ایشان و نیزعلمای دین و دانشگاهیانی که با اندیشه های این علامه آشنا هستند به شکل گسترده ای در مبارزه با شبهه افکنی دشمن در حوزه دین در حال فعالیت هستند.

زارعی خاطرنشان کرد: گرچه توانمندی های آیت الله مصباح به دلیل تلمذ ایشان در محضر بزرگانی مانند امام راحل(ره) در کمتر شاگرد و ادامه دهنده راه علامه دیده می شود اما، مسیری را که این علامه در شبهه زدایی و مقابله با اختلاف افکنی در دین باز کرد، راه را برای ادامه دهندگان این مسیر هموارتر کرده است.

* تاکید علامه مصباح در استفاده از رسانه های نو در ترویج دین

این کارشناس مسایل سیاسی، به تحولات پر شتاب تکنولوژی و ظهور رسانه های جدید در اختیار نظام سلطه اشاره کرد و با بیان اینکه در گام دوم انقلاب، بهره گیری از این رسانه ها برای پاسخ دادن به آفت ها و شبهاتی که دین را تهدید می کند مورد توجه قرار گرفت است، اظهار داشت: در 2 قرن گذشته شاهد ایجاد رسانه های جدید در عرصه افکار عمومی بودیم که هر یک تحولی را در حوزه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی ایجاد کردند.

وی گفت: دشمن نیز تلاش کرده است با استفاده از این ابزارها میان مردم و دین جدایی ایجاد و با طرح مسائل انحرافی افکار عمومی را از دین دور کند. با این حال، هیچ گاه دین بدون رهرو نمانده است و رسانه ها نتوانسته اند جای دین را برای مردم بگیرند.

زارعی ادامه داد: اکنون نیز شاهد رشد شبکه های اجتماعی با محوریت دنیای استکبار هستیم و در این میان، در قالب گام دوم انقلاب و با تلاش هایی که آیت الله مصباح یزدی و افرادی چون او انجام داده اند تلاش شد تا از این رسانه ها برای مقابله با شبهه افکنی دشمن بهره برداری شود. اکنون شاهد آن هستیم هرجا در فضای مجازی حمله ای علیه دین می شود، مدافعانی حضور دارند که از آن دفاع کنند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: با رهنمودهایی که در بیانیه گام دوم انقلاب در این حوزه وجود دارد، تولید محتوای جذاب و دارای مفاهیم والای انسانی و اسلامی در دستور کار قرار گرفته است. فطرت انسان ها به دین علاقه دارد و به این دلیل مفاهیم دینی را که با محتوای جذاب تولید می شود می پذیرد. آیت الله مصباح این موضوع را درک کرده و بر اهمیت تولید بیشتر محتوای این چنینی در فضای مجازی تاکید داشت.

به گفته زارعی، علامه مصباح با شناختی که از فضای مجازی و محدودیت های ما در استفاده از این فضا داشت تلاش کرد با حداقل امکانات بهترین بهره و نتیجه را به نفع دین کسب کند و اکنون نیز ادامه دهندگان راهش در این مسیر و در راستای تحقق اهداف گام دوم انقلاب گام بر می دارند.

بیشتر بخوانید:

قدردانی رئیسی از آیت الله مصباح یزدی

کیهان: هاشمی رفسنجانی فقط6بیانیه علیه رژیم پهلوی امضا کرد اما آیت لله مصباح 16 بیانیه

برای اولین بار برای آیت الله مصباح اشک ریختم /کنایه مهاجری به نماینده پایداری

217

منبع : خبرآنلاین