خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

رقمی کلیدی/ هزینه انتقال هر لیتر آب دریای عمان به استان های کم آب چقدر است؟

رقمی کلیدی/ هزینه انتقال هر لیتر آب دریای عمان به استان های کم آب چقدر است؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت:نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس هزینه طرح انتقال آب از دریای عمان به استان‌های کم آب را براساس هر لیتر اعلام کرد

علی اصغر خانی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس ، درباره مشکل کم آبی استان سمنان گفت: میزان مصرف آب در استان سمنان در فصول مختلف سال متفاوت است، ولی این استان یکی از شهرهای مسافر پذیر است و در تعطیلات عید نزدیک به ۱۶ میلیون مسافر داریم که از مسیر استان سمنان به مقاصد سفری خود من حرکت می‌کنند.

رقمی کلیدی/ هزینه انتقال هر لیتر آب دریای عمان به استان های کم آب چقدر است؟

به گفته‌ی خانی، در طول تابستان نیز میزان مسافر بیشتر است، اما آن چیزی که هم اکنون برای ما مهم است این است که استان سمنان یکی از استان‌های کم آب و جزء یکی از ۳۰۰ شهرستانی است که وضعیت آب بحرانی دارند در شهرستان‌های سمنان وضعیت متفاوت است در برخی از شهرستان‌ها مشکل آب شرب و در برخی مشکل آب صنعتی وجود دارد.

این نماینده مجلس یازدهم گفته است که در شهرستان شاهرود سال گذشته سرانه مصرف آب شرب ۱۵۰ لیتر بوده است و مشکل دیگر اینکه میزان حفر چاه در این استان در گذشته ۹۰ تا ۱۰۰ متر بوده و در حال حاضر به دلیل بحران بی آبی و خشک شدن سفره‌های آب زیر زمینی باید حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ متر حفر شود تا به آب برسیم.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس معتقد است که در حال حاضر از ذخیره آب آیندگان استفاده می‌شود و باید برای کم آبی استان سمنان فکری جدی شود.

در حال حاضر آنچه مهم است آب شرب مورد نیاز مردم است، خانی تاکید می‌کند که یکی از بحث‌هایی که روحانی در دوره ریاست جمهوری اش داشت این بود که آب شرب به استان سمنان از خزر تامین شود که مقداری هم عملیاتی شد. استان سمنان به اذعان وزیر نیرو یکی از استان‌های بحرانی در زمینه کم آبی است.

این نماینده مجلس گفت: تامین آب در داخل کشور یکی از بحث‌های جدی ما است دو راه برای کمبود بی آبی وجود دارد یکی این است که با افزایش بارش‌ها مواجه شویم که متاسفانه از این شرایط برخوردار نبوده و با خشکسالی روبه‌رو هستیم و وقتی این راه وجود ندارد که با برف و باران سفره‌های آب زیرزمینی پر شود در نهایت مجبور به استفاده از راه دوم یعنی بکارگیری طرح‌های انتقال آب هستیم.

خانی گفت: ما باید یا از دریای عمان یا از دریای خزر آب بیاریم که در مجلس هم به تصویب رسید از دریای عمان به شهرستان‌های کم آب، آب منتقل کنیم که در اولویت استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و سپس به سایر استان‌ها که سمنان هم جزو آن‌ها است قرار دارد. البته این طرح زمان‌بر است و بر اساس برآورد هزینه‌ای که انجام داده ایم هزینه انتقال هر لیتر آب از دریای عمان به استان‌های کم آب، حداقل ۱۸ هزار تومان است.

بیشتر بخوانید:

نماینده ساری : طرح انتقال آب به سیستان و بلوچستان از دریای عمان نیازمند میلیاردها تومان اعتبار است

رای مثبت مجلس برای انتقال آب به سیستان و بلوچستان

بهره‌برداری از پروژه‌های انتقال آب برای احیای دریاچه ارومیه ضروری است

21217

منبع : خبرآنلاین