خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

موزه هنرهای معاصر کجاست ؟

از شناخته شده ترین موزه های تهران موزه هنرهای معاصر است  که بازدید کنندگان زیادی اعم از داخلی و خارجی دارد ، این موزه در سال 1356 خورشیدی توسط ابتکار و خلاقیت فرح پهلوی با پشتیبانی دفتر مخصوص شهبانو شکل گرفت ، در گوشه غربی پارک فرح که اکنون بوستان لاله در خیابان امیر اباد شهر تهران احداث شد ، در این مقاله از اس چارتر قصد داریم تا به شما این موزه را معرفی کنیم ، همچنین برای بازدید از این موزه می توانید در اولین فرصت بلیط هواپیما چارتر مشهد تهران از سایت اس چارتر را  تهیه کنید و از نزدیک این موزه را ببینید.

درباره موزه هنرهای معاصر

فکر اولیه و ایده ان برای اولین بار توسط شخصی به نام کامران دیبا صورت گرفته است این شخص علاوه بر نقاش بودن معمار هم بوده است و همچنین پسرعموی فرح پهلوی که ملکه ایران در دوره محمد رضا شاه بوده است ، این شخص در گفت و گویش هایش با فرح تصمیم به ساخت این موزه گرفته است.

کامران دیبا در مورد این موزه گفته است : (پس از بازگشت از تحصیلات در خارج، چندین‌بار با شهبانو در این رابطه صحبت کردم. چرا که به باورم هیچ بنیادی در کشور به شکل جدی به جمع‌آوری هنر نمی‌پرداخت. ایدهٔ اصلی در 1966 (1345) شکل گرفت، اما سال‌ها طول کشید تا پروژه به پایان برسد.

هنگامی که این موزه فعالیت خودش را اغاز نمود کامران دیبا با تهیه کردن اثار هنری و ارزشمند توانست ان ها را به کشور بیارد ، کامران دیبا قصدش از ساخت این موزه نگاهی به فرهنگ ایرانی بوده است ،  هنگامی که این موزه در تاریخ 1356 ساختش تمام شد برابر با تاریخ 22 مهربوده است که در این روز تولد فرح پهلوی نیز بوده است  ان ها مهمان های ویژه ای را چون : ، نلسون آلدریچ راکفلر، معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، تامس مسر رئیس موزه گوگنهایم و دو ویلد رئیس موزه اشتدلیک آمستردام را دعوت کرده بودند.

در سال 1357 که انقلاب شروع شد به خاطر درگیری ها کارکنان این موزه مجسمه ها و اثار را به ساختمانی که مخصوص پناهندگی موقت بوده است انتقال داده اند و بعد از مدت ها در سال 1384 این موزه را دوباره به نمایش گذاشتند.

موزه هنرهای معاصر تهران دارای جامع ترین و مهم ترین گنجینه های هنر مدرن در خارج از اروپا و همچنین امریکای شمالی و مالک یکی از 5 تا 10 مجموعه مهم هنر نوگرا در دنیا می باشد.

در این موزه کارهای بسیار مهمی چون : هیجان‌نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینی‌مالیسم، مفهومی و فوتورئالیسم انجام می شود ، این موزه از اموال عمومی ایران محسوب می شود ، طبق تخمین هایی که برای این مجموعه زده شده است ، قیمت ان بین 5 تا 10 میلیارد دلار می باشد ، این موزه اکنون یکی از واحد های معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است .

بازسازی و مرمت موزه هنرهای معاصر

در تاریخ 9 اردیبهشت 1397 این موزه به علت بازسازی و مرمت تعطیل شد فرایند بازسازی به دلیل پیچیدگی های بعد از شروع عملیات مشخص شده بود ، موضوع دیگر مربوط به امنیت و حفاظت از گنجینه و شروع ویروس کرونا بود ، بازسازی این موزه شامل دو بخش می باشد که در مرحله اول گنجینه موقتی ایجاد شد و مجموعه را به انجا منتقل کردند ، بعد از ان برای بازسازی کارهای دیگری چون  عایق‌بندی سقف و کف، لایروبی چاه‌های فاضلاب، بهسازی سامانه تهویه، عایق سازی پنجره‌ها، لمینیت کردن شیشه‌ها، نورپردازی جدید و اصلاح سامانه‌های امنیتی انجام دادند.

در مرحله دوم زیر ساخت های تاسیساتی و اطفای حریق دستی و هوشمند انجام شد.

در این موزه چه اثاری وجود دارد ؟

از اثار ارزشمند و گران بهایی که در این موزه وجود دارد می توان به 3000 اثر ارزشمند از نخبگان هنرهای تجسمی که 400 عدد از انها دارای ارزش استثنایی هستند اشاره کنیم همچین از اثار مهم دیگر این موزه می توان به کارهای شاخصی از گوگن ، رُنوار، پیکاسو، ماگریت، ارنست، پولاک، وارهول، لُویت و جاکومتی اشاره کرد.

موزه هنرهای معاصر چند گالری دارد ؟

این مجموعه دارای 9 گالری می باشد که سه گالری از ان به اثار ارزشمند هنرمندان یاد می شود ، و 6 گالری موقت دیگر وجود دارد که هنگام بازدید می توانید ان را ببینید ، این موزه به دلیل وجود اثار ارزشمند و گوناگون بسیار لذت بخش می باشد ، در محوطه موزه هنرهای معاصر اثار هنری و مجسمه هایی از هنرمندان کشورهای مختلف دنیا قرار دارد ، معروف ترین این اثار پیکره (درمانگر) اثر رنه ماگریت René Magritte، نقاش بلژیکی می باشد.

بخش های مختلف موزه

معماری  موزه هنرهای معاصر

 ساختمان های قبل انقلاب که معماری فوق العاده ای دارد در معماری و ساخت ان ها از معماری سنتی ایران و مفاهیم فلسفی و عناصر مدرن الهام گرفته شده است ، همه ی عناصر معماری ایرانی مانند : هشتی، چهارسو و گذرگاه در طراحی آن ها به کار رفته شده است .

مجسمه های موزه هنرهای معاصر

در گوشه کنار این موزه می توانید مجسمه هایی  از هنر مدرن که از ان به باغ تندیس یاد می کنند را ببینید برخی از این مجسمه ها عبارتند از :  پرویز تناولی، هنری مور، ماکس بیل و ماکس ارنست.

کامران دیبا هنگامی که می خواست این موزه را بسازد برای ارتباط بهتر با مردم ، مجسمه ای از پرویز تناولی را به نام مرد رهگذر ساخت تا مردم هنگامی که ان را می بینند مشتاق به بازدید از این موزه بشوند ، بعد از انقلاب اسلامی این مجسمه توقیف شد.

سیرکولاسیون موزه هنرهای معاصر

این ساختمان از دو قسمت کلی تشکیل شده است که به حیاط میانی و مجموعه ای فضاهای بسته می رسد ، یک مسیر ان به شکل مارپیچی و چرخشی طراحی شده است که این مسیر بر خلاف نمای بیرونی ان حالت و معماری کاملا متفاوت دارد.

مسیر مارپیچی شامل 7 گالری می باشد که همان نگارخانه قدیم است ، در قسمت اولیه ان می توانید گالری شماره یک را مشاهده کنید ، این گالری به قسمت های دیگری متصل می شود که بعد از بازدید شما را به صورت مارپیچی به درون زمین می برد.

تمامی این گالری ها حتی در نقطه های کوچک دارای شباهت می باشند ، اما گالری های شماره 5 و 1 از انجایی که محور اصلی این مجموعه را تشکیل می دهند با بقیه گالری ها متفاوت می باشد ، اتصال هر گالری با گالری بعدی از راهی مارپیچ با شیب های ملایم صورت گرفته است ، به گونه ای تمام این گالری ها باهم متصل هستند.

قسمت های دیگر این مجموعه کاملا با هم هماهنگ و متصل هستند.

مساحت موزه هنرهای معاصر

این موزه 8500 متر مربع مساحت داشته است و برای ساخت ان از مصالح سنگ و بتون استفاده کرده اند ، این موزه شامل دو ورودی از سمت پارک لاله بوده است و در اصلی ان از سمت خیابان کارگر بوده است ، نمای بیرونی این موزه برگرفته از بادگیرهای ایرانی می باشد در حالت کلی ساخت این مجموعه با تقلید از معماری سنتی ایرانی می باشد.

امکانات موزه هنرهای معاصر چیست ؟

از امکانات این موزه می توانیم به گالری عکس و کتابخانه تخصصی اشاره نمود که در بخش گالری عکس 120 نمونه از عکس هایی که مربوط به عکاسان خارجی است را مشاهده می کنید.

در کتابخانه این موزه حدود 5000 کتاب فارسی و لاتین در رشته هایی چون : نقاشی، طراحی، عکاسی، سینما، معماری وجود دارد ، اگر می خواهید این کتاب ها را بخوانید بایستی عضویت خود را فعال کنید.

به جز این امکاناتی که در مورد موزه هنرهای معاصر گفته شد امکانات دیگری نظیر : سینماتک، رستوران، کافی شاپ و کتابفروشی تخصصی وجود دارد ، علاوه بر کتاب خواندن می توانید از کتاب فروشی موجود در مجموعه نیز خرید بفرمایید.

موزه هنرهای معاصر کجاست ؟

همانطور که گفتیم این موزه از مکان های دیدنی شهر تهران است ، این موزه در ناحیه مرکزی پایتخت یعنی شرق خیابان کارگر شمالی و در ضلع غربی پارک لاله قرار گرفته است.

ساعت کاری موزه هنرهای معاصر

این موزه از شنبه تا 5 شنبه از ساعت 9 صبح تا 6 عصر و جمعه ها از ساعت 2 ظهر تا 6 بعد از ظهر باز می باشد.

مسیر دسترسی موزه هنرهای معاصر

با تاکسی : اگر می خواهید با تاکسی بروید باید از بلوار کشاورز، خیابان فاطمی و خیابان کارگر شمالی، میدان ولیعصر، میدان دکتر فاطمی، میدان هفت تیر و انقلاب اسلامی عبور کنید و در نهایت خود را به این موزه برسانید.

با اتوبوس : مسیر رفتن اتوبوس از میدان ازادی – میدان هفت تیر و میدان ازادی که در ضلع جنوبی پارک لاله ایستگاه دارد می باشد شما  بعد از 5 دقیقه پیاده روی  می توانید موزه هنرهای معاصر را مشاهده کنید.

با مترو : اگر با مترو می خواهید بروید بایستی از متروی میدان انقلاب اسلامی پیاده شده و مسیر بعدی ان را با استفاده از تاکسی از خیابان کارگر شمالی به پارک لاله بروید .

قیمت بلیط موزه هنرهای معاصر

قیمت بلیط این موزه برای هر نفر 20 هزار تومن می باشد .

تلفن تماس موزه هنرهای معاصر

برای داشتن هر گونه سوال در مورد موزه هنرهای معاصر  شما می توانید با شماره های 02188951323 و 02188989374 تماس حاصل بفرمایید.