خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

ثبت تصاویری از ماه در حال خنک شدن

“ناسا گادرد” در پستی که امروز منتشر کرد، تصاویری از ماه را در حال خنک شدن به اشتراک گذاشته است که با ماهواره‌های اکتشاف زمین ثبت شده‌اند.

ناسا گادرد در توضیح عکس‌ها نوشته است: آیا می‌دانستید که ماهواره‌های اکتشاف زمین نیز گاهی به مشاهده ماه می‌پردازند؟ ماهواره‌های “سازمان زمین‌شناسی آمریکا” (USGS) و ناسا در ماه یک بار، تصاویری را از ماه ثبت می‌کنند تا به تنظیم کردن دستگاه‌های خود کمک کنند.

سطح ماه به اندازه سطح زمین تغییر نمی‌کند؛ بنابراین می‌تواند یک هدف آزمایشی خوب برای اطمینان یافتن از این موضوع باشد که تجهیزات “برنامه لندست” (Landsat program) کاملا هماهنگ و متمرکز هستند.

در ۱۶ مه سال ۲۰۲۲، “لندست ۸” و “لندست ۹” از برنامه‌های مشابهی استفاده کردند تا ماه‌گرفتگی را به طور کامل تماشا کنند و به بررسی این موضوع بپردازند که وقتی زمین جلوی رسیدن نور خورشید را می‌گیرد، ماه چگونه خنک می‌شود.

از آنجا که ماه، جو لازم را برای به دام انداختن گرما ندارد، هنگامی که ماه‌گرفتگی آغاز شد، دمای آن افت کرد اما دهانه‌های آن، گرمای خورشید را برای مدت طولانی‌تری حفظ کردند و گرما به صورت نقاط سفید روشن در نواحی سرد ظاهر شد.

منبع : ایسنا