خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

سازمان جهانی بهداشت شیوع آبله میمونی را “وضعیت اضطراری جهانی” اعلام کرد

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که شیوع «آبله میمون» در بیش از ۷۰ کشور جهان، یک وضعیت «فوق‌العاده» است که اکنون می‌توان آن را یک وضعیت اضطراری جهانی توصیف کرد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که شیوع «آبله میمون» در بیش از 70 کشور جهان، یک وضعیت «فوق‌العاده» است که اکنون می‌توان آن را یک وضعیت اضطراری جهانی توصیف کرد. 

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت علیرغم عدم اجماع اعضای کمیته اضطراری این سازمان، تصمیم به صدور این بیانیه گرفت. این نخستین باری است که رئیس آژانس بهداشت سازمان ملل اقدام به چنین کاری می‌کند.

ادهانوم گفت: «ما با شیوعی روبرو هستیم که به‌سرعت در سراسر جهان از طریق روش‌های انتقال جدیدی که ما درباره آن خیلی کم می‌دانیم گسترش یافته است.»

وی افزود: «می‌دانم که این یک روند آسان یا ساده نبود و دیدگاه‌های متفاوتی در بین اعضای کمیته وجود دارد.»

وی تصریح کرد که میزان خطر در جهان در سطح متوسط قرار دارد غیر از اروپا که میزان خطر بالا است.

اگرچه آبله میمون ده‌ها سال است که در بخش‌هایی از مرکز و غرب آفریقا شیوع پیدا کرده است اما تا ماه مه امسال ده‌ها ابتلا در اروپا، آمریکای شمالی و کشورهای دیگر شناسایی شد.

اعلام وضعیت اضطراری جهانی به این معنی است که شیوع آبله میمون یک «رویداد فوق‌العاده» است که می‌تواند به کشورهای بیشتری سرایت کند و نیاز به یک واکنش هماهنگ جهانی دارد.

سازمان جهانی بهداشت پیش از این برای بحران‌های بهداشت عمومی مانند کووید19، شیوع ابولا در غرب آفریقا در سال 2014، ویروس زیکا در آمریکای لاتین در سال 2016 و تلاش مداوم برای ریشه کن کردن فلج اطفال شرایط اضطراری اعلام کرده بود. 

اعلام وضعیت اضطراری بیشتر به‌عنوان یک درخواست برای جلب توجه بیشتر منابع جهانی و توجه به یک شیوع عمل می‌کند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، از حدود ماه مه بیش از 16 هزار مورد ابتلا به آبله میمون در 74 کشور گزارش شده است. تا به امروز مرگ و میر ناشی از آبله میمون تنها در آفریقا گزارش شده است جایی که نسخه خطرناک‌تر از ویروس در حال گسترش است. در بین‌کشورها، وضعیت نیجریه و کنگو وخیم‌تر است. 

آبله میمون در آفریقا اغلب از حیوانات وحشی آلوده مانند جوندگان به مردم سرایت می‌کند. با این حال آبله میمون در اروپا، آمریکای شمالی و نقاط دیگر جهان در میان افرادی که هیچ ارتباطی با حیوانات یا سفرهای اخیر به آفریقا ندارند در حال گسترش است.

دکتر روزاموند لوئیس، کارشناس ارشد آبله میمون در سازمان جهانی بهداشت این هفته گفته بود که 99 درصد از تمام موارد آبله میمون در خارج از آفریقا در مردان بوده و 98 درصد از این موارد مربوط به مردانی است که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند.

منبع : تسنیم