خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

تصویربرداری از اندام های داخلی بدن با چسب زخمی کوچک

دانشمندان برچسب کوچکی به اندازه تمبر یا چسب زخم ابداع کرده اند که با اتصال به پوست بدن از اندام‌هایی مانند قلب، ریه و سایر اعضای داخلی بدن تصویربرداری می کند و عکس‌های سونوگرافی ارایه می دهد.

به گزارش خبرفردا، دانشمندان MIT این برچسب‌ها را که قدرت چسبندگی فوق‌العاده‌ای دارند برروی برخی داوطلبان آزمایش کردند و موفق شدند تا تصاویری با وضوح بالا از رگ‌های خونی اصلی و اندام‌های عمیق‌تر مانند قلب، ریه و معده آن‌ها تولید کنند.
در طراحی فعلی، برچسب‌ها به ابزار‌هایی متصل می‌شوند که می‌توانند امواج صوتی بازتاب شده را به تصاویر تبدیل کنند. با این حال، محققان ادعا می‌کنند که آن‌ها حتی در شکل فعلی خود نیز کاربرد‌های لحظه‌ای خواهند داشت. به عنوان مثال، این دستگاه‌ها را می‌توان همانند برچسب‌های EKG مانیتورینگ قلب در بیمارستان‌ها و روی بیماران استفاده کرد و بدون نیاز به تکنسین از اندام‌های داخلی آن‌ها تصویربرداری کرد.
«ژوانه ژائو»، محقق اصلی این مطالعه و استاد مهندسی مکانیک، عمران و محیط زیست در MIT توضیح می‌دهد: «ما چند برچسب را در مکان‌های مختلف بدن قرار می‌دهیم و سپس برچسب‌ها با گوشی هوشمند شما ارتباط برقرار می‌کنند و در این مرحله الگوریتم‌های هوش مصنوعی قادر خواهند بود که در صورت نیاز، تصاویر را تجزیه و تحلیل کنند. معتقدیم که دوران جدیدی از محصولات تصویربرداری پوشیدنی را آغاز کرده‌ایم که با قرار دادن چند تکه روی بدن، می‌توانید اندام‌های داخلی خود را ببینید.»
محققان در حال حاضر تلاش می‌کنند تا بتوانند از این دستگاه به‌صورت بی‌سیم استفاده کرد. در این شرایط، می‌توان انتظار داشت که برچسب‌های اولتراسوند در قالب محصولات تصویربرداری پوشیدنی در دسترس داروخانه‌ها و مطب‌ها قرار بگیرد. آن‌ها همچنین در حال کار روی الگوریتم‌های هوش مصنوعی هستند که بتواند تصاویر گرفته شده را تجزیه و تحلیل کند.
درحال حاضر، تصویربرداری اولتراسوند به تجهیزات بزرگ و تخصصی نیاز دارد که فقط در بیمارستان‌ها و مطب‌های پزشک موجود است. با این حال، دانشمندان دانشگاه MIT فناوری جدیدی را توسعه داده‌اند که مانند یک چسب زخم ساده است و می‌تواند عکس‌برداری از اندام‌های داخلی را در دسترس تمام افراد قرار دهد.

منبع : صداوسیما