بهترین زمان خرید میلگرد چه وقت است؟

از آنجایی که قیمت مقاطع فولادی از جمله میلگرد بر حسب مقدار وزنی کیلوگرم و به‌صورت روزانه تعیین می‌شود.

حتی برای خرید یک بار کوچک از میلگرد، وزن بسیار زیادی داشته و در نتیجه قیمت نهایی، عدد بالایی می شود. به‌همین دلیل خرید در بهترین زمان حتی برای توزیع‌کنندگان خرد و مصرف‌کنندگان شخصی اهمیت بسیار زیادی دارد. نوسانات بازار آهن‌آلات و هزینه نهایی که هر خریدار باید برای میلگرد پرداخت کند، باعث شده است تا زمان خرید میلگرد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار شود. به‌همین دلیل قبل از بیان کردن اصل موضوع بهتر است کمی درباره تولید میلگرد در کشور صحبت کنیم.

در ایران حدود ۴۵ تا ۵۰ کارخانه مشغول تولید میلگرد هستند که همچنان تعداد آن‌ها در حال افزایش است. هر کارخانه‌ای تولیدات خود را نسبت به شرایط محیطی و آب‌و‌هوایی و نیاز بازار در کشور تعیین می‌کند. در ایران میلگرد به ۴ روش نورد گرم نورد، سرد، ترمکس و میکروآلیاژی تولید می‌شود.

هر کارخانه با توجه به روش‌های تولید و نوع مواد اولیه مصرف‌شده، کیفیت‌های مختلفی از میلگرد را تولید می‌کند که همین نوع کیفیت بر قیمت میلگرد در بازار تاثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال میلگردهایی که با روش میکروآلیاژی تولید می‌شوند، به‌دلیل اینکه کیفیت مناسبی دارند از قیمت بالاتری نسبت به میلگردهای دیگر برخوردار هستند.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد

زمانی که بدانیم چه عواملی روی قیمت میلگردها تاثیر می‌گذارد، می‌توانیم زمان مناسب برای خرید آن را پیش‌بینی کرده و سپس میلگردهای خود را خریداری کنیم. مهم‌ترین عوامل موثر در تعیین قیمت میلگرد به شرح زیر است:

نرخ تورم

تورم رابطه نزدیکی با نقدینگی دارد که این نقدینگی در بازار بر هر چیز تاثیر می‌گذارد. به‌همین دلیل تورم عاملی است که بر قیمت میلگرد صد در صدی خواهد داشت. افزایش تورم در نتیجه افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش قیمت میلگرد را سبب خواهد شد. یکی از عواملی که می‌تواند نقدینگی و تورم را کاهش دهد، انجام‌شدن مذاکرات هسته‌ای است.

مذاکرات هسته‌ای

توافق یا عدم توافق در مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌ها به‌طور مستقیم بر تورم نرخ ارز و نرخ تمام‌شده خرید مواد اولیه و در نتیجه بر قیمت میلگرد تاثیر می‌گذارد. به‌همین دلیل مهندسین ساخت‌و‌ساز بهترین زمان خرید میلگرد را در زمانی انجام دهند که نتیجه مذاکرات را به دقت پیگیری کرده باشند.

میزان عرضه و تقاضا

هر چقدر تولید و عرضه میلگرد بیشتر باشد، به‌همان نسبت قیمت آن در بازار کاهش می‌یابد. در صورتی که تولید و به دنبال آن عرضه به‌دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش هزینه‌های مصرفی تولید کاهش یابد، قیمت میلگرد در بازار افزایش می‌یابد.

عوامل اقتصادی و سیاسی کشور

قیمت میلگرد همیشه تحت تاثیر عوامل سیاسی و اقتصادی بوده است. هرچه شرایط اقتصادی و سیاسی دارای التهاب بیشتری باشد، قیمت‌ها نیز از نوسان بیشتری برخوردار هستند. به‌همین دلیل بی‌ثباتی در حوزه اقتصاد کشور به سرعت تاثیر خود را بر نرخ ارز گذاشته و در نتیجه بر قیمت میلگرد نیز اثر می‌گذارد.

قیمت جهانی میلگرد

قیمت‌های صادراتی کشورهای تامین‌کننده بازارهای داخلی و خارجی در واقع قیمت جهانی میلگرد را تعیین می‌کند. میلگرد به‌عنوان یک کالای جهانی شناخته می‌شود و به‌همین دلیل غیر از عوامل داخلی، عوامل خارجی نیز بر روی قیمت آن تاثیر دارد. این تاثیرگذاری به شکل‌های مختلفی از تهیه مواد اولیه تا قیمت تمام شده تاثیر خود را نشان می‌دهد. کشور چین بزرگترین تولید‌کننده فولاد خام است و بعد از آن اتحادیه اروپا، ژاپن، ایالات متحده، هند، روسیه و کره جنوبی هستند. تغییرات نرخ تورم در کشور چین بر قیمت میلگرد در بازار جهانی تاثیر می‌گذارد. به‌همین دلیل احتمال رکود اقتصادی در کشور چین قیمت جهانی فولاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. لازم به ذکر است این نوسان در قیمت جهانی باعث تغییر در واردات مواد اولیه و قیمت تمام شده میلگرد و صادرات آن می‌شود که تاثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد در بازار داخلی خواهد داشت.

نوسانات قیمت ارز

تمامی قیمت‌ها با افزایش نرخ ارز افزایش می‌یابند. بنابراین؛ قیمت میلگرد هم تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد. جالب این است که با کاهش قیمت ارز، قیمت میلگرد در برابر این کاهش از خود مقاومت نشان می‌دهد و با نرخ کندتری کاهش می‌یابد.

میزان واردات

قیمت میلگرد تحت تاثیر میزان واردات و صادرات آن قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال وضع عوارض بر روی صادرات باعث کاهش صادرات می‌شود و یا وضع تخفیف از سوی دیگر کشورها در بازار جهانی به افزایش واردات منجر خواهد شد.

بهترین زمان خرید میلگرد - تصویر 2

تقاضا در بورس کالا

کارخانه‌های بسیاری که در زمینه تولید میلگرد فعالیت می‌کنند که در بازار بورس نیز حضور دارند. به‌همین دلیل تغییرات وضعیت بازار بورس کشور بر روی قیمت میلگرد تاثیر دارد. به این صورت که میزان عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت نهایی میلگرد در آن هفته است.

به عنوان نمونه قیمت میلگرد فایکو ساری یکی از مواردی است که تحت تاثیر نوسانات بازار بورس قرار می­ گیرد. در نتیجه اگر قصد خرید میلگرد فایکو را دارید با توجه به عوامل ذکر شده، بهترین زمان برای خرید میلگرد را در استراتژی کاری خود تعیین کنید.

روش‌های تشخیص بهترین زمان خرید میلگرد

  • تحلیل بازار و پیش‌بینی قیمت: با کمک نمودارها و بررسی افزایش و کاهش هر عامل تارگت بعدی بازار را پیش‌بینی کرده و روند تغییر قیمت میلگرد را حدس می‌زنند. اما این روش دقت بالایی ندارد و به تنهایی جوابگو نخواهد بود، به‌دلیل بی‌ثباتی اقتصاد کلان کشور، تورم بالا و عوامل سیاسی و غیره. به‌همین دلیل توصیه می‌شود سایر عوامل تاثیرگذار که ذکر شد، در نظر گرفته شود.
  • تحلیل قیمت بر اساس زمان پروژه و میزان عرضه و تقاضا: از عوامل مهم تاثیرگذار در تشخیص بهترین زمان خرید میلگرد بر اساس زمان اجرای پروژه‌های ساخت‌و‌ساز و یا فصل ساخت‌و‌ساز تعیین می‌شود. به‌همین دلیل در فصولی که ساخت‌و‌ساز رونق کمتری دارد، بازار میلگرد نیز در رکود بوده و این مدت زمان بهترین زمان خرید میلگرد است.

بهترین زمان برای خرید میلگرد

در طول سال قیمت میلگرد دارای نوسانات زیادی است. گاهی اوقات بالاتر از حد معمول بوده و دارای حباب است و برخی مواقع نیز به‌دلیل کاهش میزان تقاضا روند نزولی به خود گرفته است. به‌طور معمول، قیمت میلگرد زمانی که ساخت‌و‌ساز کمتر باشد، کاهش می‌یابد. درست است که به‌دلیل نوسانات شدید بازار می‌توان به‌طور مشخص بهترین و بدترین زمان خرید میلگرد را پیش‌بینی کرد. اما به‌طور کلی می‌توان گفت بهترین زمان خرید میلگرد در زمان رکود بازار است؛ زیرا در این زمان قیمت‌ها در پایین‌ترین سطح خود هستند و مناسب‌ترین زمان برای خرید خواهد بود. پس به‌تعویق‌انداختن خرید میلگرد اشتباه است و بهتر است که در این زمان اقدام به خرید کنید.

بهترین زمان خرید میلگرد - تصویر 3

جمع بندی

در کشور ایران نمی‌توان قیمت میلگرد و یا سایر محصولات فولادی را به‌طور دقیق پیش‌بینی کرد؛ زیرا قیمت این محصولات به عوامل مختلفی که ذکر شد، وابسته است. به‌همین دلیل برای خرید میلگرد باید به‌طور مداوم قیمت آن را رصد کرد تا بتوانید در زمان مناسب بازار آن را خریداری کنید. برای مشاهده قیمت‌های لحظه ای میلگرد می‌توانید در کانال تلگرام شرکت بازرگانی آسن عضو باشید و همچنین برای خرید آن در زمان مناسب مشاوره رایگان دریافت کنید. البته شایان ذکر است که به‌دلیل کاهش ساخت‌و‌ساز در فصل پاییز و زمستان قیمت میلگرد کاهش می‌یابد. در نتیجه این فصل‌ها زمان مناسبی برای خرید میلگرد است.

ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه