انواع کلاهبرداری در دنیای ارز های دیجیتال و راهکار در امان ماندن در مقابل آن

انواع کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده افراد سودجو قرار می‌گیرند و اشخاصی وجود دارند که سعی می‌کنند از این طریق سرمایه گذاران و سوداگران را به دام بیاندازند.

احتمالا شما نیز با چنین افرادی در شبکه‌های مجازی مواجه شده‌اید که با جملاتی مثل ما سرمایه شما را در کمتر از یک ماه ده برابر می‌کنیم یا با کمک ما در یک هفته صفرتاصد ترید را خواهید آموخت و... سعی می‌کنند از بی‌تجربگی افراد سوء استفاده کنند. این موضوع که کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال هر روز در حال افزایش است؛ خبر خوبی نیست اما کاملا حقیقت دارد.

داستان‌های خیالی را دور بریزید و تصور نکنید در بازار ارز دیجیتال راه یک شبه‌ای وجود دارد که شما را ثروتمند می‌کند. شما باید نگاه منطقی به بازار کریپتو داشته باشید و همچنین انواع روش‌های کلاهبرداری رایج در زمینه رمز ارز‌ها را بشناسید وگرنه طعمه افراد سودجو خواهید شد. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم انواع روش‌های کلاهبرداری در بازار کریپتو‌کارنسی را شرح دهیم تا شما با این روش‌ها آشنایی پیداکرده و از وقوع آن جلوگیری کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تشخیص کلاهبرداری در نگاه اول

اگر روش‌های رایج کلاهبرداری را خدمت شما معرفی کنیم، قادر خواهید بود انواع کلاهبرداری را تشخیص دهید. اما پیش از انجام این کار، لازم است نکته‌ای را در مورد رویکرد شما بیان کنیم. توصیه ما به عنوان کسانی که تجربه بالایی در دنیای عرض دیجیتال دارند، این است که اگر دیدید شخصی ادعا می‌کند طرحی دارد که طی آن شما در مدت زمان کوتاهی به سود بسیار زیادی دست پیدا می‌کنید، بدانید که او شیاد است و قصد دارد شما را فریب دهد. واقعیت امر این است که پروژه‌های سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال نیاز به صرف زمان دارند و همچنین میزان سود آن نیز درصدی منطقی دارد و نمی‌توان انتظار داشت با سرمایه‌ای کم، مقدار هنگفتی سود به دست آورد. بنابراین نحوه صحیح برخورد با چنین افراد، این است که خیلی ساده از کنار تبلیغات آنها بگذرید و توجهی به دروغ‌های آنها نکنید.

معرفی انواع کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال

ابتدا لازم است شما با رایج‌ترین روش‌های کلاهبرداری در دنیای ارز دیجیتال آشنا شوید. در ادامه با دریافت مشاوره ارز دیجیتال قادر خواهید بود این روش‌ها را تشخیص داده و درمورد مواجهه با این افراد آگاه شوید. کلاهبرداری‌های رایج در جهان رمزارز‌ها موارد زیر هستند:

کلاهبرداری‌های پانزی و هرمی

احتمالا با شرکت‌هایی که از طرح پانزی استفاده می‌کنند، آشنا هستید. روش کار در این نوع از کلاهبرداری به این صورت است که از شما درخواست می‌‌کنند تا افراد جدیدی را وارد مجموعه کنید و در ازای این کار سود به دست آورید. همچنین به احتمال خیلی زیاد شما نیز به همین روش و توسط یکی از اطرافیان خود وارد مجموعه شده اید تا او از طریق وارد کردن شما سود دریافت کند. معمولا این شرکت ها وعده‌هایی واهی در مورد سود‌های کلان به افراد می‌دهند و آنها را وسوسه می‌کنند. نحوه کار شرکت‌های هرمی و پانزی بدین صورت است که از سرمایه اعضای جدید استفاده می‌کنند و به افرادی که عضو جدید وارد مجموعه کرده اند، سود می دهند. البته در اکثر موارد این‌ سودها تنها اعداد و ارقامی هستند که هرگز به دست شما نمی‌رسند. پیشنهاد ما این است که با دریافت مشاوره ارز دیجیتال اطلاعات لازم را در زمینه شرکت‌های هرمی کسب کنید تا در دام این افراد نیافتید.

انواع کلاهبرداری در دنیای ارز های دیجیتال و راهکار در امان ماندن در مقابل آن - تصویر 2

کلاهبرداری از طریق نرم افزارهای مخرب

یکی از رایج‌ترین انواع کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال مربوط به نرم‌افزار‌های مخرب و بدافزارها می‌شود. یعنی شما یک اپلیکشن را برای کاربرد خاصی دانلود و نصب می‌کنید و سارقان از همین طریق به اطلاعات شما دست پیدا می‌کنند. این روش کلاهبرداری نیاز به برنامه نویسی پیچیده‌ای دارد و شخص انجام‌ دهنده آن می‌تواند برنامه مورد نظر را طوری بسازد که اطلاعات مربوط به کیف پول دیجیتال شما را استخراج کند. حالا تنها کافی است که دستگاه شما به اینترنت وصل شود، سارق در چنین وضعیتی قادر خواهد بود تمام اطلاعات را از دستگاه شما بدزدد و کیف پول شما را خالی کند. روش بعدی این است که بدافزار موجب قفل شدن سیستم شما می‌شود و سارق به شما می‌گوید مقداری از دارایی خود را به او بدهید تا در ازای آن سیستم شما را آزاد کند.

 

فیشینگ

فیشینگ در اصطلاح به معنی ماهی‌گیری است و در واقع به نوعی از کلاهبرداری گفته می‌شود که در آن افراد با دیدن طعمه سارقان، وسوسه می‌شوند و فریب آنها را می‌خورند. سازوکار این مدل از انواع کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال بدین صورت است که کلاهبرداران تلاش می‌کنند از طریق خود شما به اطلاعاتتان دسترسی پیداکنند. مثلا با هویت جعلی، یک لینک برای شما ارسال می‌کنند و از شما می‌خواهند اطلاعات حسابتان را وارد کنید تا سودی در اختیار شما قرار بگیرد. اما به محض اینکه اطلاعاتتان را وارد کنید، شما را از سایت بیرون می‌اندازند و در سریع‌ترین زمان ممکن کیف پول شما را خالی می‌کنند.

انواع کلاهبرداری در دنیای ارز های دیجیتال و راهکار در امان ماندن در مقابل آن - تصویر 3

صرافی‌های ارز دیجیتال نامعتبر

یکی انواع کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال که بیشتر افرادی که قصد دارند برای بار اول وارد بازار ارز دیجیتال شوند را به دام می‌اندازد، مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال نامعتبر می شود. صرافی ارز دیجیتال می‌بایست از اعتبار کافی برخوردار باشد و بهتر است شما از طریق دریافت مشاوره‌های لازم، این صرافی‌ها را بشناسید و خرید خود را ازطریق آنها انجام دهید.

این روش کلاهبرداری بدین شکل اتفاق می‌افتد که سارقان در زمان اوج خرید یک رمزارز، قیمتی برای آن ارائه می‌دهند که از قیمت اصلی آن رمزارز بسیار کمتر است. نتیجه این کار این است که افراد تازه وارد، احساس می‌کنند فرصت فوق العاده‌ای به دست آورده‌اند و به همین دلیل اقدام به خرید از این صرافی‌های کلاهبردار می‌کنند. اما این صرافی‌ ارز دیجیتال، وقتی که مقدار قابل توجهی پول جمع کرد، همه را یکجا بالا می‌کشد. البته ممکن است برای جلب اعتماد، به چند نفر اولی که اقدام به خرید کرده‌اند، رمز ارز مورد نظر را با همان قیمت پایین بفروشد تا بتواند بدین وسیله تبلیغات انجام دهد.

روش‌های جلوگیری از کلاهبرداری ارز دیجیتال

برای جلوگیری از انواع کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال اقدامات زیر را در دستور کار خود قراردهید:

  • اطلاعات کیف‌پول خود را در اختیار هیچ کسی قرار ندهید.
  • در هنگام کلیک روی یک لینک یا دانلود یک برنامه از اعتبار مرجع ارسال کننده آن اطمینان حاصل کنید.
  • تبلیغات غیرمنطقی را باور نکنید حتی اگر شخص تبلیغ کننده یک سلبریتی خیلی معروف است.
  • توجه داشته باشید در بازار کریپتو‌کارنسی هیچ ارز دیجیتال رایگانی وجود ندارد. بنابراین مراقب باشید که از این طریق از شیادان فریب نخورید.

سخن پایانی

ما سعی کردیم رایج‌ترین روش‌هایی که سارقان تلاش می‌کنند از طریق آنها از شما کلاهبرداری کنند را در قالب این مقاله خدمت شما معرفی کنیم. همچنین نحوه جلوگیری از اتفاق افتادن این موارد را نیز خاطرنشان کردیم. شما برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با مجموعه حامی پرداخت ارتباط برقرار کنید. حامی پرداخت با مشاوره ارز دیجیتال در کنار شما است و مسیری امن را برای سرمایه گذاری شما فراهم خواهد آورد تا از انواع کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال در امان باشید.

 

ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه