نظر رهبر معظم انقلاب در مورد همستر و ارز دیجیتال/ پول همستر کوین حرام است؟

یک همستر کارتونی این روزها فضای مجازی را به‌دست گرفته و آدم‌های زیادی را به‌دنبال خود به این فضا کشانده است. آدم‌هایی که در خانه، محل کار، مترو، صف اتوبوس و... خیلی جدی در حال ضربه زدن به شکم این همستر روی موبایل‌هایشان هستند به امید اینکه این موجود کوچک پولدارشان کند.

 احتمالا شما هم درباره بازی «همستر کامبت» شنیده‌اید و می‌دانید که این بازی در واقع یک رمزارزی تلگرامی است که کاربران می‌توانند با فعالیت در آن، سکه‌های مجازی به‌دست آورند. سکه‌هایی که صرفا، احتمال می‌رود که بتوان آنها را به پول واقعی تبدیل کرد چون قیمت همستر کامبت تا زمانی‌ که این پروژه در صرافی‌ها تعریف نشود، مشخص نخواهد بود و حتی معلوم نیست این بازی به سرانجام برسد یا نه.

از همان چند سال پیش که بیت کوین و انواع دیگر رمز ارز جای خود را در بین معامله‌گران ایرانی پیدا کرد، تا همین حالا که استخراج این سکه‌های مجازی به دنیای بازی‌های دیجیتال هم رسیده، سؤال اغلب مردم درباره شرعی و قانونی بودن این معاملات بوده و عده‌ای عقیده دارند به‌دلیل ابهام در ساختار معاملات و ارزهای دیجیتال این کار ازنظر شرعی مشکل دارد و جایز نیست و در مقابل عده‌ای نیز آن را به بورس یا دیگر معاملات تشبیه کرده و ترید ارزهای دیجیتال را شرعی می‌دانند. به همین دلیل نیز مراجع تقلید هریک جداگانه در این زمینه اظهارنظر کرده‌اند و نظرات متفاوتی دراین‌باره دارند که در ادامه می‌خوانید:

آیت‌الله العظمی خامنه‌ای
رهبر انقلاب درباره خرید و فروش ارزهای دیجیتال تا حال حاضر فتوایی نداده‌اند و عمل به قوانین موجود را توصیه می‌کنند. ایشان عقیده دارند که رعایت قوانین رسمی کشور در این زمینه لازم‌الاجرا است: «حکم تولید و خرید و فروش ارز دیجیتال، مطابق قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران است.»

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی
از نظر آیت‌الله مکارم شیرازی با توجه به ابهامات زیادی که ارزهای دیجیتال دارند، خرید و فروش و معامله آنها دارای اشکال است. بنابراین براساس نظر آیت‌الله مکارم شیرازی خرید و فروش ارزهای دیجیتال به‌دلیل داشتن ابهامات زیاد جایز نیست: «با توجه به اینکه بیت کوین دارای ابهامات زیادی است، مانند این منشأ استخراج مشخصی ندارد و نیز غالبا از سوی دولت‌ها اعتبار آن پذیرفته نشده است و همچنین منشأ سوءاستفاده‌های زیادی شده است، بنابراین معامله آن جایز نیست.»

آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی
از نظر آیت‌الله گلپایگانی ارز دیجیتال دارای مالکیت نبوده و بنابراین قابل خرید و فروش نیست. با این حال اگر ارز دیجیتال را به فردی که مسلمان نیست، داده و در ازای آن وجهی دریافت شود، اشکال ندارد: «حرام و اکل مال به باطل است. والله العالم.»

آیت‌الله العظمی سیستانی
آیت‌الله سیستانی معامله ارزهای دیجیتال را جایز نمی‌دانند.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی
آیت‌الله هاشمی شاهرودی به صراحت اظهار داشته‌اند که با توجه به ابهاماتی که در مورد این نوع معاملات وجود دارد، استفاده از این پول جایز نیست.

آیت‌الله العظمی نوری همدانی
آیت‌الله نوری همدانی صریحا اعلام کرده‌اند که وارد شدن به این معاملات دارای اشکال است.

آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی
آیت‌الله زنجانی اعلام کرده‌اند که اگر وجه دریافتی در مقابل کار حلال داده شود و خلاف قانون نباشد، اشکال شرعی ندارد: «چنانچه استفاده از اینگونه ارزها خلاف قانون باشد و نوعاً مفسده اقتصادی داشته باشد، خرید و فروش آنها اشکال دارد.»

آیت‌الله وحید خراسانی
آیت‌الله وحید خراسانی نیز در رابطه با حکم معاملات ارز دیجیتال اعلام کرده است که هرگونه خرید و فروش آن باطل است.

از نظر مراجع تقلید از آن جایی که رمزارزها پشتوانه دقیق و روشنی ندارند و درصورتی که با پولشویی و دور زدن حق حاکمیت، اقتصاد کشور را به خطر بیندازند از نظر شرعی مشکل دارند. همچنین یکی از مصداق‌های غرر فقهی این است که هیچ مسئولیتی در این بازار قابل پیگیری نیست و درصورتی که برای افراد مشکلی پیش بیاید و یا ارزش این رمزارزها به واسطه حاکمان این شبکه کاهش یابد، مشخص نیست که چه ضررهایی متوجه خریداران می‌شود.

 

منبع: همشهری
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه