فاشیست ها رفتند و سوسیالیست ها آمدند

جنون در فرانسه/ نتایج انتخابات پاریس را در شوک فرو برد/ قمار مکرون به استعفایش می انجامد؟

میان مکرون و چپ گراها اختلافاتی جدی وجود دارد و اگر این اختلافات بیشتر شود، ممکن است دولت او تا سال 2027 هم نتواند تداوم یابد.

بالاخره نتایج انتخابات پارلمانی فرانسه اعلام شد؛ انتخاباتی پرحاشیه و پر فراز و نشیب که در نهایت، به نفع چپ گراها تمام شد.

پیش از انتخابات، راست گراهای افراطی و مارین لوپن قدرت زیادی داشتند. آنها در انتخابات پارلمان اروپا پیروز شده بودند و بیم آن می رفت که به زودی همه قدرت در داخل فرانسه را به دست بگیرند. امانوئل مکرون، رئیس جمهور میانه روی فرانسه که شکست خود را قطعی می دانست، برای جلوگیری از سقوط دولتش دست به یک ریسک بزرگ زد. او دستور انحلال مجلس را داد و ترتیبی اتخاذ کرد که انتخابات زود هنگام برگزار شود.

رئیس جمهور فرانسه امیدوار بود از طریق تبلیغات و جلب حمایت و توجه فرانسوی های چپ گرا و میانه رو، بتواند شکل و ساختار سیاسی پارلمان را تغییر داده و قدرت را از راست گراها بگیرد. او می دانست این، آخرین شانسش برای حفظ قدرت است.

انتخابات پارلمانی نهایتا در دو مرحله برگزار شد. توجه فرانسوی ها به این رای گیری فوق العاده بود. بازتاب انتخابات پارلمانی فرانسه آنقدر زیاد بود که حتی به اردوی تیم ملی فرانسه در مسابقات یورو 2024 نیز نفوذ کرد (اینجا بخوانید).

بازیکنان فرانسه در مورد انتخابات سخن گفته و از شرکت کنندگان خواستند علیه راست گراهای افراطی ائتلاف کنند. از آن سو، احزاب چپ گرا که به طور سنتی در فرانسه قدرت زیادی داشته و می توانند طبقه متوسط فرانسه را با خود همراه کنند (اینجا بخوانید)، شروع به ائتلاف با هم کرده و تبلیغات وسیعی برای شرکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام نمودند.

نتیجه دور اول انتخابات برای مکرون و چپ گراها مثبت نبود. راست های افراطی علی رغم ائتلاف بزرگ چپ گراها، بیشترین سهم را از کرسی های مجلس داشتند. با این حال، بعد از اعلام نتیجه دور دوم انتخابات، به ناگهان ورق برگشت. بعد از اعلام نتایج دور دوم انتخابات پارلمانی مشخص شد که ائتلاف چپ گرایان بیشترین کرسی‌ ها را به دست آورده و راست‌های افراطی در تکرار پیروزی دور اول ناکام ماندند.

«جبهه جدید مردمی» که ائتلافی از احزاب چپ گراست، ۱۸۲ کرسی و ائتلاف میانه ‌روها «به سوی جمهوری» به رهبری امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ۱۶۳ کرسی به دست آورده‌اند. این در حالی است که ائتلاف راست‌های افراطی به رهبری حزب اجتماع ملی وابسته به مارین لوپن ۱۴۳ کرسی را از آن خود کرد. نتایج انتخابات فرانسه نشان می دهد که هیچ یک از جبهه های سیاسی شرکت کننده از قدرت مطلق برخوردار نبوده و مجبور به ائتلاف با هم هستند. با این حال، جبهه چپ فرانسه بیشترین کرسی را به دست آورده و دست بالا را در ائتلاف نهایی دارد.

مکرون؛ گریان و خندان

انتخابات فرانسه

مکرون در انتخابات زودهنگام قمار کرد. او اکنون چهره ای خندان و گریان دارد. مکرون توانست مانع از پیروزی راست گراهای افراطی و حزب مارین لوپن شود اما از آن سو، چپ گراها توانستند به قدرت مطلق پارلمان تبدیل شوند. دوم شدن جبهه میانه رو به رهبری مکرون برای او و دولتش بد تمام خواهد شد.

گابریل آتال، نخست وزیر فرانسه پس از آنکه حزب «رنسانس» نتوانست در انتخابات پارلمانی اکثریت آرا را به دست آورد، گفت که به زودی استعفایش را به امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور تقدیم خواهد کرد. از آن سو، تلگراف شایعه استعفای مکرون را منتشر کرده و به نقل از مشاوران ارشد امانوئل مکرون هشدار داده که وی به عنوان رئیس جمهوری «غیرقابل پیش‌بینی» و یا حتی «متزلزل» می ‌تواند بعد از دور دوم انتخابات پارلمانی، از ریاست جمهوری کناره ‌گیری کند.

با این حال، به نظر می رسد اوضاع آنقدرها هم بد نباشد. پیش از انتخابات، مکرون از چپ گراها خواست که با قدرت به میدان بیایند. به نظر می رسد او حالا خیلی هم ناراحت نباشد. مکرون به خوبی می دانست که جبهه راست افراطی و مارین لوپن که رقیب اصلی او در دو انتخابات ریاست جمهوری اخیر بوده، نمی توانند با او ائتلاف کنند. جبهه «اجتماع ملی» عقایدی تند نسبت به اقتصاد و مهاجرت دارند و سیاست های کلی و اجرایی آنها تقابل زیادی با سیاست های کلی حزب مکرون دارد.

اگرچه به مکرون و طرفدارانش «میانه رو» می گویند اما در شرایط فعلی، امکان نزدیکی و قرابت چپ گراها به مکرون بیشتر است. این امکان زمانی بیشتر می شود که توجه کنیم خطر راست افراطی همچنان وجود دارد و هم جبهه چپ گرایی و هم میانه رو ها را تهدید می کند.

با این حال، هنوز هیچ چیز معلوم نیست. میان مکرون و چپ گراها اختلافاتی جدی وجود دارد و اگر این اختلافات بیشتر شود، ممکن است دولت او تا سال 2027 هم نتواند تداوم یابد.

منبع: خبر فوری
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه