​درگیری بایدن و فرماندار تگزاس؛ جنگ داخلی در آمریکا در راه است؟

دولت دموکرات جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که این روزها پیچیده ترین دوران حیات سیاسی خود را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۴ می‌گذراند، در عرصه سیاست خارجی گرفتار بحران‌هایی چون جنگ اسرائیل و اوکراین است و در داخل در حال رقابت با جمهوریخواهان است که این روزها مناقشه میان بایدن و فرماندار جمهوریخواه تگزاس بشدت افزایش یافته است.

تنش میان دولت کنونی آمریکا با جمهوریخواهان از مدتهاست بر سر مرزهای جنوبی این کشور وجود دارد اما درگیری میان "جو بایدن" رئیس جمهور آمریکا و "گرگ آبوت" فرماندار جمهوریخواه ایالت تگزاس این هفته شدت گرفت.

دیوان عالی آمریکا این هفته در حکمی از تصمیم دولت بایدن برای ملزم کردن فرماندار تگزاس به حذف سیم خاردار و دیگر موانع احداث‌شده در طول نقاط مرزی حمایت کرد.

این موانع برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی ایجاد شده‌اند اما دولت بایدن اعلام کرده است این موانع نگرانی های زیست ‌محیطی و انسانی ایجاد می کند و باید برداشته شوند.

درگیری بایدن و فرماندار تگزاس بر سر مرزهای جنوبی آمریکا؛ جنگ داخلی در راه است؟

170891665

فرماندار جمهوریخواه تگزاس از این خواسته دولت مرکزی آمریکا تبعیت نکرد و در چند بیانیه به مخالفت با بایدن پرداخت. او در یکی از جدیدترین پیام‌ها در شبکه اجتماعی ایکس یا همان توئیتر سابق نوشت: به دولت بایدن اجازه تخریب «دارایی‌های خود را نخواهیم داد.»

گارد ملی تگزاس مرزبانان آمریکایی را اخراج کرد و مرز با مکزیک را بست . معاون فرماندار تگزاس نیز اعلام کرد: گارد ملی ایالتی به انجام وظایف خود برای محافظت از این ایالت در برابر تهدیدات خارجی مهاجران ادامه خواهد داد و امیدوار است هیچ درگیری خشونت آمیزی بین ماموران فدرال و گارد ملی در مرزهای ایالت رخ ندهد.

فرماندار ایالت تگزارس در واکنش به پایان فرصت ۲۴ ساعته کاخ سفید برای حذف سیم های خاردار همچنین اعلام کرد آماده دفاع از ایالت خود است و کوتاه نخواهد آمد.

درگیری بایدن و فرماندار تگزاس بر سر مرزهای جنوبی آمریکا؛ جنگ داخلی در راه است؟

در مقابل، تعدادی از نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا از دولت بایدن خواسته‌ اند کنترل گارد ملی ایالت تگزاس را در اختیار بگیرد و موانع احداث ‌شده در مرز جنوبی را بردارد.

اما "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور سابق آمریکا و رقیب سرسخت بایدن در انتخابات نوامبر ۲۰۲۴ از "گرگ ابوت"فرماندار تگزاس در مقابل دولت بایدن حمایت کرد و از ایالت‌ها خواست که گارد ملی خود را به مرز اعزام کنند.

ترامپ همچنین وعده داد که اگر در ژانویه ۲۰۲۵ دوباره رئیس جمهور آمریکا شود، «به صورت نزدیک و متحد» با ایالت تگزاس همکاری خواهد کرد تا با "تهاجم" مبارزه کند.

ترامپ در پیام هایی در رسانه اجتماعی خود "سوشیال تروث" نیز از فرماندار تگزاس حمایت و بایدن را متهم کرد که «به دنبال محدود کردن» فرماندار جمهوریخواه تگزاس است تا « تا تهاجم مهاجران بدون کنترل ادامه یابد.»

درگیری بایدن و فرماندار تگزاس بر سر مرزهای جنوبی آمریکا؛ جنگ داخلی در راه است؟

۲۵ فرماندار جمهوریخواه نیز طوماری را برای حمایت از تگزاس علیه دولت فدرال امضا کردند. آنها دولت بایدن را به عدم تمایل به حفاظت از مرزهای آمریکا و مبارزه با مهاجرت غیرقانونی متهم کردند.

برخی تحلیلگران سیاست داخلی آمریکا هشدار داده‌اند شدت گرفتن این تنش ها خطر بروز جنگ داخلی را به همراه خواهد داشت. تحلیلگران حامی دموکرات ها، جمهوریخواهان و ترامپ را متهم به ایجاد جنگ داخلی دیگری می کنند و تحلیلگران حامی جمهوریخواهان نیز بایدن را متهم به ایجاد جنگ داخلی برای پیروزی در انتخابات آتی می کنند.

این درگیری ها داخلی در حالی است که دولت بایدن ۲۸ دی ماه برغم اختلافات میان جمهوریخواهان و دموکرات ها بر سر لایحه بودجه آمریکا، از تعطیلی گریخت و کنگره آمریکا، لایحه ای را برای تامین مالی دولت تا اوایل ماه مارس تصویب کرد که از تعطیلی دولت فدرال جلوگیری کرد اما جدال بر سر بودجه جنگ های اسرائیل و اوکراین و امنیت مرزهای جنوبی آمریکا که این روزها شدت یافته است، همچنان ادامه دارد.

منبع: ایرنا
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه