رئیس سیا: آمریکا دیگر برتری مسلم را در جهان ندارد

​رئیس سیا اذعان کرد ایالات متحده دیگر «برتری مسلم» خود را در سیاست جهانی ندارد و قطع کمک‌های اوکراین به معنای «ناتوانی آمریکا» خواهد بود.

«ویلیام برنز» رئیس سیا در مقاله‌ای برای مجله فارن افرز نوشت: همانطور که رئیس‌جمهور جو بایدن تکرار کرده است، ایالات متحده امروز با یکی از آن لحظات نادر مواجه است که پیامدهای آن طلوع جنگ سرد یا دوره پس از ۱۱ سپتامبر است. ظهور چین و خیزش روسیه چالش‌های ژئوپلیتیکی دلهره‌آوری را در دنیای رقابت استراتژیک شدیدی ایجاد می‌کند که در آن ایالات متحده دیگر از برتری بلامنازع برخوردار نیست.

رئیس سیا در ادامه فاش کرد از آنجایی که قدرت آمریکایی از زمان جنگ سرد با چالش‌های بیشتری مواجه شده است، سیا تلاش‌های خود را برای مقابله با روسیه و به ویژه چین افزایش داده است.

ویلیام برنز در قسمت دیگری از این سرمقاله ضمن اشاره به مساله بحث‌ برانگیز کمک‌های مالی به اوکراین و یا قطع آنها، مدعی شد که قطع این کمک‌ها پیامی را مبنی بر «ناتوانی و ناکارآمدی آمریکا» به چین ارسال می‌کند و «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین تشویق می‌شود که به جزیره تایوان حمله کند.

او هم‌چنین گفت «اقدامات ناخوشایند» روسیه باعث شده تا فرصت استخدام در سیا افزایش یابد. البته این سازمان پیشتر گفته بود که مامورانی را از طریق پیام‌رسان تلگرام و شبکه اجتماعی ایکس استخدام کرده‌، اما جزئیات بیشتری را در اختیار قرار نداده است.

رئیس سیا در قسمت دیگری از این سرمقاله با اشاره به جنگ روسیه-اوکراین در اظهاراتی مغرضانه ادعا کرد: «حمله روسیه به اوکراین، اقتصاد مسکو را ضعیف کرده است. اقتصاد روسیه از موانع و مشکلات طولانی مدت رنج می‌برد و این کشور به‌عنوان دست‌نشانده اقتصادی چین، سرنوشت خود را رقم می‌زند. جنگ پوتین (رئیس‌جمهور روسیه) شکستی برای روسیه در همه سطوح است. هدف اصلی او مبنی بر تصرف کی‌یف و شکست اوکراین احمقانه و وهم‌انگیز بود. جنگ اوکراین خسارت سنگینی به ارتش روسیه وارد کرد و دست‌کم ۳۱۵ هزار سرباز روسی کشته یا زخمی شدند. اهداف اغراق‌آمیز روسیه به روش برعکس محقق شد و ائتلاف ناتو توانسته بزرگ‌تر و قوی‌تر شود.»

البته این ادعا درحالی مطرح می‌شود که بسیاری مقامات برجسته غربی و حتی اوکراینی به شکست این کشور جنگ‌زده اذعان کرده‌اند و همچنان که جنگ اوکراین به زودی وارد ۲ سالگی خود خواهد شد، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین و ارتش او نتوانسته‌اند دستاوردی را در میدان نبرد کسب کنند.

برنز نوشته است: رقابت با چین بالاترین اولویت واشنگتن خواهد بود، اما این بدان معنا نیست که می تواند از چالش های دیگر فرار کند. این فقط به این معنی است که ایالات متحده باید با دقت و انضباط حرکت و از نفوذ خود عاقلانه استفاده کند. من بخش زیادی از چهار دهه گذشته را در خاورمیانه و روی آن کار کرده‌ام، و به ندرت آن را پیچیده‌تر یا انفجاری‌تر از اکنون دیده‌ام.

رئیس سیا در ادامه آورده است: پایان دادن به عملیات زمینی شدید اسرائیل در نوار غزه، رفع نیازهای عمیق انسانی غیرنظامیان دردمند فلسطینی، آزادی گروگان ها، جلوگیری از گسترش درگیری به دیگر جبهه ها در منطقه، و شکل دادن به رویکردی کاربردی برای «روز بعد» در غزه همه مشکلات فوق العاده دشواری هستند. امید به صلحی پایدار که امنیت اسرائیل و همچنین تشکیل کشور فلسطین را تضمین کند و از فرصت‌های تاریخی برای عادی سازی روابط با عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی استفاده کند، از دیگر چالش‌ها است.

منبع: ايسنا
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه