لاوروف: ۵۴ کشور علیه روسیه صف کشیده‌اند

​وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی گفت که همچون دوران هیتلر نازی، ۵۴ کشور جهان علیه روسیه متحد شده‌اند و با تسلیحات خودشان به اوکراین کمک می‌کنند و مسکو را هدف تحریم‌هایشان قرار داده‌اند.

 به گفته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، «اردوگاه ضد روسی که واشنگتن برای کمک به اوکراین به راه انداخته، امروز ۵۴ کشور را متحد می‌کند.» این اظهارات رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در دیدار با روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک در مسکو بیان شد.

وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی اظهار داشت، سیاستمداران مدرن غربی راه هیتلر و ناپلئون را دنبال می‌کنند و تاکنون ۵۴ کشور را برای جنگ علیه روسیه متحد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تاس، لاوروف گفت: «بحران اوکراین، به طور کلی، آزمونی برای نظم جهانی در حال ظهور است. آزمونی برای اکثریت جهان، که به طور فزاینده‌ای به بیهودگی اتکای صرف به مکانیسم‌های زندگی بین‌المللی ایجاد شده توسط غرب‌جمعی پی می‌برند. و بی‌رحمانه توسط همین غرب‌جمعی مورد استثمار قرار می‌گیرند. تنها با هدف ادامه سرقت‌های نو-استعماری و زندگی به قیمت هزینه‌کردن دیگران.»

او تاکید کرد که واشنگتن بار دیگر در تلاش است تا اروپای متحد را در مقابل روسیه قرار دهد.

وزیر خارجه روسیه افزود: «ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی آشکارا آنچه را که در اوکراین می‌بینند، می‌گویند و توصیف می‌کنند. آنها اوکراین را یکی از ابزارهای مهار روسیه و به‌عنوان دیوار دفاعی در برابر روسیه می‌دانند. ذهنیت این است که هر چیزی که به اوکراین مربوط می‌شود، باید برای وارد آوردن یک شکست استراتژیک علیه روسیه استفاده شود.»

لاوروف تاکید کرد: «مساله ما در طول جنگ‌های ناپلئونی و در طول جنگ جهانی دوم همین بود؛ زمانی که هیتلر تقریبا تمام کشورهای اروپایی را تابع هدف خود برای حمله به اتحاد جماهیر شوروی قرار داد. و شما می‌دانید که اوضاع چطور پیش رفت. و ذهنیت امروز هم همین است. ایالات متحده ۵۴ کشور را در اردوگاهی متحد کرده است که اوکراین را با تسلیحات تامین می‌کنند و متخصصان نظامی و کارشناسان را در اختیار کی‌یف می‌گذارند. آنها به هدف قرار دادن اوکراینی‌ها کمک می‌کنند. و همه اینها برای اطمینان از عدم پیروزی روسیه انجام می‌شود.»

لاوروف به رقم ۲۰۰ میلیارد دلاری اشاره کرد که کشورهای غربی از آغاز درگیری‌ها برای «پروژه اوکراین» هزینه کرده‌اند و افزود که برای حمایت از کشورهای توسعه‌نیافته، اتحادیه اروپا به عنوان مثال قصد دارد ۸۰ میلیارد دلار در طول هفت سال هزینه کند.

سرگئی لاوروف خاطرنشان کرد: «علی‌رغم اینکه پایتخت‌های غربی متوجه شکست «پروژه اوکراین» شده‌اند، دیگر نمی‌توانند متوقف شوند و به پمپاژ سلاح به اوکراین ادامه می‌دهند.»

خبرگزاری تاس گزارش کرده است: اگر در مورد اینکه منظور رئیس دستگاه وزارت خارجه روسیه دقیقا کدام کشورها بود صحبت کنیم، واضح است که در درجه اول در مورد کشورهایی صحبت می‌شود که توسط دولت روسیه در لیست کشورهای غیردوست گنجانده شده‌اند. این لیست شامل اکثر کشورهای اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، ژاپن، کره‌جنوبی و برخی از دیگر کشورهاست.

منبع: فارس
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه