هشدار کرملین به غرب/ اروپا از مداخله در اوکراین عقب‌نشینی کرد؟

اظهارنظر تحریک‌آمیز امانوئل مکرون، رئیس‌‌‌جمهوری فرانسه در مورد امکان استقرار نیروهای نظامی از کشورهای ناتو در اوکراین، هشدار کرملین و تلاش‌‌‌های شتاب‌زده رهبران اروپایی برای فاصله گرفتن از این پیشنهاد را به دنبال داشته است.

به گزارش خبر فردا، به نوشته روزنامه نیویورک‌‌‌تایمز، پیام‌‌‌های اینگونه نشان می‌‌‌دهد که متحدان اوکراین چگونه در تلاش برای توافق بر سر راه‌‌‌های جدید برای کمک به کی‌‌‌یف در زمان پیشروی روسیه در میدان جنگ هستند، در عین حال که ضعف تصمیم‌گیری در واشنگتن نیز موجب شده است، اروپایی‌‌‌ها رأسا وارد عمل شوند.

کرملین روز سه‌‌‌شنبه هشدار داد که مداخله زمینی هر کشور ناتو منجر به درگیری مستقیم بین ائتلاف نظامی غربی و نیروهای روسیه می‌شود که مملو از خطرات احتمالی است و بحث آشکار در مورد چنین اقدامی را «اصل مهم و جدیدی» خواند. دیمیتری اس. پسکوف، سخنگوی کرملین در اظهاراتی به خبرنگاران گفت: «البته این به نفع این کشورها نیست.»پسکوف با تاکید بر اینکه هیچ اتفاق‌‌‌نظری در اروپا در مورد اعزام نیروهای غربی به اوکراین وجود ندارد، گفت: «بحث در غرب درباره امکان اعزام نیرو به اوکراین یک اصل مهم و جدید است. ما به خوبی از موضع مکرون در مورد نیاز به تحمیل یک حمله آگاه هستیم. اینها مربوط به شکست استراتژیک از روسیه است. ما متوجه شدیم که موضوع اعزام پرسنل نظامی به اوکراین واقعا مورد بحث قرار گرفته است. همچنین خاطرنشان کردیم که طیف گسترده‌‌‌ای از نظرات در این مورد وجود دارد. در واقع، اتفاق‌نظری وجود ندارد.»

این سخنگو افزود برخی از کشورهایی که در نشستی که در پاریس در مورد اوکراین برگزار شد شرکت کردند، ارزیابی عاقلانه‌‌‌ای از خطرات احتمالی درگیر شدن در نبرد داشتند. سخنگوی کرملین تاکید کرد: اعزام نیرو به اوکراین به نفع کشورهای غربی نیست. آنها باید از این موضوع آگاه باشند. او همچنین از اظهارنظر درباره گزارش اخیر آمریکا درباره ارتش روسیه خودداری کرد و افزود که این موضوع برای متخصصان نظامی است. ارتش آمریکا گزارش ۲۸۰ صفحه‌ای منتشر کرده است که در آن تاکتیک‌های ارتش روسیه در صورت وقوع درگیری‌‌‌های گسترده را تشریح می‌‌‌کند.در این شرایط لهستان، آلمان، سوئد، اسپانیا، ایتالیا و جمهوری چک با عجله تاکید کردند که در نظر ندارند نیروهای خود را در اوکراین مستقر کنند.

ینس استولتنبرگ، به آسوشیتدپرس گفت که خود ائتلاف چنین برنامه‌‌‌ای ندارد. استولتنبرگ گفت: «متحدان ناتو حمایتی بی‌‌‌سابقه را به اوکراین ارائه می‌‌‌کنند. ما این کار را از سال ۲۰۱۴ کرده‌‌‌ایم و از زمان حمله تمام‌‌‌عیار(روسیه) نیز آن را گسترش دادیم. اما هیچ برنامه‌‌‌ای برای فرستادن نیروی رزمی به میدان در اوکراین وجود ندارد»اظهارات استولتنبرگ در پی این مطرح می‌شود که امانوئل مکرون رئیس‌‌‌جمهور فرانسه، روز گذشته، پس از میزبانی از نشست رهبران اروپایی در پاریس به خبرنگاران گفت: «امروز هیچ اتفاق‌‌‌نظری برای اعزام نیروها، به‌‌‌شیوه‌‌‌ای رسمی، وجود ندارد. اما از نظر پویایی، ما نمی‌توانیم چیزی را حذف کنیم. ما هر کاری که لازم است انجام خواهیم داد تا از پیروزی روسیه در این جنگ جلوگیری کنیم.»

 
رئیس‌‌‌جمهور فرانسه گفت: «ما باید وضعیت را بررسی کنیم و متوجه باشیم که امنیت‌‌‌جمعی ما در خطر است. ما باید سریع‌‌‌تر عمل کنیم. روسیه نباید پیروز شود، نه فقط به خاطر اوکراین، بلکه به این خاطر که ما با انجام این کار، امنیت‌‌‌جمعی خود را برای امروز و آینده تضمین می‌‌‌کنیم.» پسکوف به خبرنگاران گفت: «این یک سوال خاص متخصصان نظامی ما، برای همکاران نیروهای مسلح است. این موضوع برای دولت و ریاست جمهوری نیست.»«بوریس پیستوریوس» وزیر دفاع آلمان نیز موضوع اعزام نیروهای آلمانی به اوکراین را رد کرده و گفت: «حضور نیروها در میدان گزینه جمهوری فدرال آلمان نیست. این یک گزینه نیست و نخواهد بود.» پیستوریوس با تاکید بر اینکه اعزام نیروهای اروپایی تنها منجر به گسترش تنش‌‌‌ها خواهد شد، گفت: «من گمان می‌‌‌کنم که این نوعی خوراک فکری بود که توسط رئیس‌جمهور مکرون مطرح شد و تا جایی که می‌‌‌دانم، هیچ کسی از آن حمایت نکرد.» افزون بر این، «اولف کریسترسون» نخست‌‌‌وزیر سوئد نیز گفت که این کشور هیچ برنامه‌‌‌ای برای اعزام نیروهایش به اوکراین ندارد.
منبع: دنیای اقتصاد
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه