ماجرای درگیری یک زن و یک روحانی در درمانگاهی در قم بر سر حجاب

از روز گذشته ویدئویی در فضای مجازی از درگیری یک مادر جوان و یک روحانی جوان در درمانگاهی در قم دست به دست می شود که در آن، این مادر جوان که به همراه نوزاد بیمار خود به این درمانگاه مراجعه کرده بود مدعی می شود روحانی مذکور به دلیل بی حجابی، با تلفن همراه خود از او فیلم گرفته و از او می خواهد که فیلم را از تلفن همراهش پاک کند.

پس از انتشار گسترده ی این ویدئو در شبکه های اجتماعی، وبسایت خبری «دیده بان ایران» به نقل از کانال «الفرقان» در پیامرسان «ایتا» مدعی شد به دنبال این اتفاق، زن جوان به همراه مدیر و کارکنان درمانگاه بازداشت شده اند و درمانگاه نیز پلمب و مجوز آن باطل شده است، با این حال، خبرگزاری «میزان»، رسانه ی رسمی قوه قضاییه، به نقل از دادستان قم خبر «دیده بان ایران» را تکذیب کرده است.

درگیری درمانگاه قم

 

درگیری درمانگاه قم

وبسایت «دیده بان ایران» در این رابطه مدعی شد:

انتشار فیلم دعوای یک زن با یک روحانی در قم به دلیل عکاسی یا فیلم برداری از وی در زمان شیر دادن به فرزندش با واکنش های فعالان مجازی روبرو شد‌.

کانال الفرقان در ایتا نزدیک به جریان تندرو مذهبی مدعی شد، مادر قمی، مدیر و کارکنان درمانگاه بازداشت شده اند.

کانال الفرقان در ایتا نوشته است: «اخیرا فیلمی از عربده کشی هنجارشکن گستاخ در درمانگاهی در قم و اهانت به روحانیت و همکاری مسئولان درمانگاه با شبکه معاند مرتبط با سرویس جاسوسی بیگانه و ارسال تصاویر دوربین مداربسته به آن منتشر شده است.

این رسانه مدعی شد: فرد هتاک به همراه مدیر درمانگاه و کارکنان درمانگاه توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و به دلیل همکاری با رسانه های معاند و ارسال فیلم دوربین مدار بسته برای رسانه های معاند مجوز درمانگاه باطل و مدیران درمانگاه به دستگاه قضایی معرفی شدند.»

درگیری درمانگاه قم

پس از آن خبرگزاری «میزان» اعلام کرد:

حجت‌الاسلام والمسلمین غریب، دادستان قم در رابطه با ویدیو منتشر شده در فضای مجازی در خصوص درگیری بین یک خانم و یک فرد روحانی در یک درمانگاه اظهار کرد: در این رابطه دستورات قضایی لازم صادر و پرونده قضایی تشکیل شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین غریب بیان کرد: در رابطه با این موضوع تاکنون فردی دستگیر نشده است و تحقیقات ادامه دارد.

وی افزود: شایعات در مورد پلمب درمانگاه و یا ابطال مجوز آن صحت ندارد و هیچ گونه اقدام محدود کننده‌ای انجام نشده است.

واکنش ها به ویدئوی درگیری زن و روحانی در درمانگاه قم

انتشار این ویدئو با واکنش های گسترده ی کاربران شبکه های اجتماعی مواجه شده است.

محمد رهبری، جامعه شناس و فعال اجتماعی با انتشار دو نمودار به تحلیل واکنش کاربران فضای مجازی در این خصوص پرداخت:

توجه کاربران توئیتر به خبر نزاع یک خانم با یک روحانی در قم بر سر حجاب قابل توجه بود. این نمودار روند انتشار توئیت‌هایی را نشون می‌دهد که توأمان حاوی کلیدواژه‌های «زن یا مادر» و قم یا روحانی هست که همون‌طور که مشخص است ناگهان افزایش پیدا کرده.

در ساعات پایانی شب گذشته، روند افزایشی توئیت‌های مربوط به این موضوع ادامه داشت. هر ساعت بیش از صد توئیت و در مجموع بیش از ۱۸۰۰ توئیت/ریتوئیت/کامنت.

کامبیز نوروزی، حقوقدان، هم یادداشتی کوتاه با عنوان «مردم را بجان هم نیاندازید» در رابطه با این ویدئو منتشر کرد و به نقد فضای دوقطبی موجود در جامعه ایران پرداخت:

فیلم درگیری یک طلبه جوان با زن جوانی که فرزند بیمارش را به بیمارستان برده است، دردناک و نگران کننده است. نزاع بر سر عکس یا فیلمی است که گویا آن طلبه از ظاهر مادر جوان گرفته است و زنان جوان دیگری هم به حمایت از مادر جوان می‌پردازد. در این ماجرا مهم نیست کدام طرف مقصر است. چه بسا که در این دعوا و دعواهای مشابه تقصیر اصلی گردن هیچ‌یک از دو طرف نیست. مهمتر، چیز دیگری است. تقصیر اصلی بر عهده سیاست‌های دولت و قانونگذاری‌های غلط و رفتارهایی است که زمینه را برای به جان هم افتادن مردم آماده کرده‌اند. این نوع دعواها در مساله زنان کم نیستند. این شیوه چندان منطقی نیست.

منبع: روزیاتو
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه