تست روانشناسی/ آیا عاشق هستید؟

بسیاری از مردم خیال می‌کنند که دوست داشتن و عاشقی از آسان ترین کارهاست و فقط بسته به این است که انسان نیکبخت باشد و معشوقی خوب به دست آورد. حقیقت این است که عشق احساس بسیار مشخص انسانیست که می‌تواند به همه دست دهد ولی برخلاف تصور معمول رسیدن به آن نیازمند شرایط زیادیست. عشق واقعی نیرویی‌است که رسیدن به آن یکی از هنرهای مشکل در زندگیست.

در این زمینه باید گفت که فرق اساسی بین عشق مادر و فرزند و عشق زن و مرد یا عشق به چیزهای دیگر یا حتی عشق به خود وجود ندارد. ماهیت تمام این عشق‌ها یکی است و فقط موضوعشان متفاوت است. ماهیت عشق به هر چیز عبارت است از توجه و دلسوزی، مسئولیت، احترام و دانایی کامل به موضوع عشق. کسی که با خود و دنیای خارج رابطه عاشقانه برقرار می‌کند، با حس مسئولیت و احترامی که شرط عشق است به دنبال شناخت کامل معشوق خود می‌باشد و تلاش می‌کند او را به کمال برساند. چنین انسانی با حرارت عشق خود دنیای اطرافش را زیباتر می‌کند و هر روز بر قدرت روحی خود نیز می‌افزاید.

عشق رمانتیک

از نظر زیک روبین، عشق رمانتیک از سه عنصر تشکیل شده‌است:

وابستگی: نیاز به مراقبت داشتن و با فرد دیگر بودن، تماس فیزیکی و نیاز به تایید نیز از اجزای مهم وابستگی می‌باشد.

مراقبت: ارزش نهادن به شادی و نیاز افراد دیگر به همان اندازه شادی و نیاز خود.

صمیمیت: به اشتراک گذاری افکار خصوصی، احساسات و خواسته‌های خود با شخص دیگر.

استرنبرگ معتقد است که یک عشق کامل بین یک زن و مرد سه جنبه دارد. اولین جنبه، وفاداری به معشوق است، دومی، ‌احساس صمیمیت نسبت به او و سومی، ‌داشتن میل جنسی به معشوق است. به نظر استرنبرگ، هر کدام از اینها که وجود نداشته باشد، یک جای کار می‌لنگد.

تست عاشقی:

تست عاشقی زیر در دانشگاه نورس ایسترن بوستون تهیه شده‌است و خیلی به جزییات عشق کاری ندارد و می‌خواهد به طور کلی‌ بگوید که آیا شما عاشق هستید یا نه؟

عبارات تست عاشقی زیر را بخوانید، معشوق‌تان را تصور کنید و نام معشوق‌تان را به جای کلمه او بگذارید. حالا با کمک گزینه های زیر میزان موافقت یا مخالفت خود را با آن عبارت مشخص کنید:

کاملا موافقم (7) – موافقم (6) – نسبتا موافقم (5) – نظری ندارم یا مطمئن نیستم (4) – نسبتا مخالفم (3) – مخالفم (2) – کاملا مخالفم (1)

 1. برای رسیدن به او خیلی عجله دارم.
 2. او را خیلی جذاب می‌دانم.
 3. او نسبت به بیشتر مردم، عیب‌های کمتری دارد.
 4. برای او هر کاری که لازم باشد، انجام می‌دهم.
 5. به نظر من، او خیلی دلربا است.
 6. دوست دارم احساساتم را با او در میان بگذارم.
 7. وقتی با هم کاری را انجام می‌دهیم، کار برایم خیلی خوشایند است.
 8. دوست دارم که او حتما مال من باشد.
 9. اگر اتفاقی برای او بیفتد؛ خیلی ناراحت می‌شوم.
 10. خیلی وقت‌ها به او فکر می‌کنم.
 11. خیلی مهم است که او به من علاقه داشته باشد.
 12. وقتی با او هستم، کاملا خوشحالم.
 13. برایم دشوار است که برای مدتی طولانی از او دور باشم.
 14. خیلی به او علاقه دارم.

نمره‌گذاری و تفسیر تست عاشقی:

عددهایی را که جلوی هر عبارت گذاشته‌اید، با هم جمع بزنید.

 

• شمایی که بالای 89 نمره آورده‌اید، بدجوری عاشق شده‌اید و اگر صادقانه به پرسش‌ها پاسخ داده‌اید، در عشق‌تان هیچ شکی نمی‌توان کرد.

 

• اگر نمره‌ا‌تان حول و حوش 78 تا 88 می‌چرخد، شما هم به احتمال خیلی زیاد عاشق هستید و چیزی نمانده است که در بالای قله عشق بایستید.

 

• اما اگر نمره‌ا‌تان در این تست عاشقی بین 68 تا 77 باشد، احتمال کمتری وجود دارد که عاشق باشید. اما شما هم به هر حال عاشق‌اید.

 

• کسانی که از 68 پایین‌تر آورده‌اند، بهتر است که خودشان را گول نزنند. به احتمال زیاد چندان عاشق نیستند.

• کسانی که از 58 پایین‌ترند، به‌ هیچ‌وجه عاشق نیستند. نتیجه این تست عاشقی می‌گوید بهتر است پیشه دیگری برای خودشان دست و پا کنند و یا اسم احساساتشان را عشق نگذارند. 

 

و در نهایت به قول مولانا:

عشق جز دولت و عنایت نیست        جز گشاد دل و هدایت نیست

منبع: ویستا
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه