این ماده مخدر چینی انسان را زامبی می کند

اخیراً تصاویر ترسناکی از انسان های زامبی‌مانند در شهرهای ایالات متحده منتشر شده است. مصرف ماده افیونی «فرانکنشتاین» ساخت چین چنین عوارضی را به دنبال داشته است.

به گفته میک فلمینگ ۵۸ ساله، فروشنده سابق مواد مخدر که در حال حاضر مدیریت سازمان خیریه Church on the Street را برعهده دارد، مصرف نیتازن باعث افزایش نرخ مرگ و میر ناشی از اوردوز در آمریکا شده است.

این ماده افیونی صنعتی بسیار قوی شبیه به فنتانیل بوده که منجر به پراکنده شدن و تلو تلو خوردن معتادان در خیابان‌های ایالات متحده در شهرهایی مانند نیویورک، ساکرامنتو، فیلادلفیا و پورتلند شده است.

اما نیتازن‌هایی که در آزمایشگاه‌های غیرقانونی چینی تولید شده و به اروپا قاچاق می‌شوند، اثرات بسیار قوی‌تری دارند.

مطالعات نشان داده اند که این مواد مخدر ۴۰ برابر قوی تر از فنتانیل و هزار برابر قوی تر از مورفین هستند.

نیتازن ها اغلب با سایر مواد غیرقانونی مانند هروئین مخلوط می شوند تا اثر بیشتری داشته باشند.

مخلوط کردن مواد به این روش به فروشندگان اجازه می دهد تا موجودی مواد مخدر خود را افزایش دهند و چرخه بی رحمانه اعتیادآور و سودآور برای فروشندگان و دلالان ادامه یابد.

به گفته آقای فلمینگ، موسسه خیریه او تاکنون شاهد هشت مورد مرگ ناشی از مصرف مواد مخدر در سال ۲۰۲۴ بوده است.

او با مقصر دانستن نیتازن ها گفته است:

هنوز ارقام دقیقی در دسترس نیست، اما می دانیم که آمار واقعی بسیار ترسناک است.

ما شاهد مرگ مصرف‌کنندگان مواد مخدر اصلی بر اثر اوردوز هستیم که پدیده ای کم سابقه است. زیرا بدن آنها در برابر مواد مخدر تحمل و مقاومت بالایی دارد و آن ها می‌دانند که چگونه باید این مواد را مصرف کنند.

بنابراین مرگ آن ها نشان می دهد که در موادی که مصرف می کنند، مشکلی وجود دارد.

آقای فلمینگ هشدار داده که با افزوده شدن نیتازن‌ها به مواد مخدری که توسط دلالان عرضه می شوند، ممکن است تعداد بیشتری از افرادی که به طور تصادفی یا موقتاً مواد مخدر مصرف می‌کنند، جان خود را از دست دهند.

نیتازن ها گاهی اوقات به عنوان قرص اکسی‌کدون یا پودر زاناکس نیز فروخته می شوند.

به این ترتیب، ممکن است مصرف‌کنندگان مواد مخدر در جریان مصرف این داروها نباشند، تا زمانی که دچار یک وضعیت اورژانسی شده یا به شدت اعتیاد پیدا کنند.

مصرف نیتازن در حال حاضر دستکم ۵۴ مرگ در بریتانیا در طی شش ماه گذشته به دنبال داشته است.

ممکن است مجموع تعداد افرادی که بر اثر مصرف این مواد جان خود را از دست داده اند، بیشتر از آمار اعلام شده باشد و همچنان مواردی وجود دارند که مورد تحلیل سم‌شناسی قرار نگرفته اند.

بریتانیا در ماه گذشته ۱۴ نوع نیتازن را به عنوان مواد مخدر کلاس A طبقه‌بندی کرده و آنها را هم‌رده کوکائین و اکستازی قرار داد.

نیتازن در ابتدا در دهه ۵۰ توسط یک شرکت دارویی سوئیسی که سعی در تولید مسکن های جدیدی داشت، ساخته شد. اما این مسکن ها به دلیل پتانسیل بالای اوردوز هرگز به بازار عرضه نشدند.

به نیتازن ها لقب «فرانکنشتاین» داده شده، زیرا بسیار قدرتمند هستند.

بحران آمریکا با افزایش مصرف نیتازن ها منجر به ایجاد صحنه‌های ترسناک سرزمین زامبی‌ها شده که در آن معتادان در خیابان‌ها تلوتلو می‌خورند یا در مه ناشی از فنتانیل دراز می‌کشند.

حتی برخی از شهرهای آمریکا اعلام کرده اند که به دلیل فراوانی اوردوز، ظرفیت سردخانه‌ها تکمیل شده است.

نیتازن‌ها برای اولین بار در انگلستان از یک نمونه پودر سفید که در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ در پشت یک تاکسی در ویکفیلد پیدا شد، شناسایی شدند. نیتازن امروزه در فرم پودر، قرص و مایع موجود است.

این ماده مخدر باعث ایجاد احساس تسکین درد، سرخوشی، آرامش و خواب‌آلودگی می شود. اما همچنین می تواند توهم، ضربان قلب نامنظم و حالت تهوع را به دنبال داشته باشد.

این داروها اثرات مواد افیونی طبیعی مانند مورفین را تقلید می کنند و اغلب با این مواد مصرف شده و ترکیب کشنده ای را می سازند.

آژانس ملی جرم و جنایت بریتانیا معتقد است که نیتازن‌ها اغلب در آزمایشگاه‌های غیرقانونی در چین تولید شده و پس از آن از طریق «پست» وارد بریتانیا می‌شوند.

از آنجایی که این ماده اغلب به عنوان چیز دیگری مخفی می شود، در حال حاضر اطلاعات کمی در مورد میزان واقعی مصرف نیتازن ها وجود دارد.

در ماه اکتبر، نیروی پلیس در یک کارخانه در بریتانیا حدود ۱۵۰ هزار قرص نیتازن و بزرگترین انبار مواد افیونی صنعتی را کشف کرد و ۱۱ نفر دستگیر شدند.

نالوکسان (پادزهر اوردوز مواد افیونی) اثرات نیتازن را خنثی می کند. اما این کار باید به سرعت انجام شود، زیرا این ماده بسیار قوی بوده و به احتمال زیاد باعث ایست تنفسی می شود.

منبع: روزیاتو
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه