پهپاد ترکیه ای که بالگرد رئیس جمهور را پیدا کرد چه ویژگی هایی دارد؟

در جریان جستجو برای پیدا کردن لاشه هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش، یک پهپاد ترکیه ای از نوع آکینجی بایراکتار به کمک تیم جستجو آمد.

پهپاد آکینجی (AKINCI۰۱) ترکیه که به تجهیزات دید در شب مجهز بود شب گذشته وارد آسمان ایران شد تا محل سقوط هلیکوپتر حامل رئیس جمهور ایران را پیدا کند. اما پهپاد آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

 

پهپاد آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

پهپاد بایراکتار آکینجی یک هواپیمای بدون سرنشین با مداومت پروازی بالاست که شرکت بایکار ترکیه آن را تولید می کند. این پهپاد در واقع جانشین پهپاد تاکتیکی تی بی ۲ بایراکتار است. آکینجی برای انجام عملیات های مختلف طراحی شده و دارای سیستم ارتباطی ماهواره ای دوگانه، رادار هوا به هوا، سیستم های پشتیبانی الکترونیکی، رادار اجتناب از خود و رادار دیافراگم مصنوعی برای نقشه برداری از سطح زمین است.

 

پهپاد آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

این پهپاد اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۹ در نمایشگاه هوانوردی استانبول به نمایش درآمد. طول این پهپاد ۱۲.۲ متر، ارتفاع آن ۴.۱ متر، طول بال هایش ۲۰ متر و حداکثر وزن آن در هنگام برخاستن نیز ۵,۵۰۰ کیلوگرم است. آکینجی از دوم موتور توربوپراپ با قدرت هر کدام ۷۵۰ اسب بخار استفاده می کند که ساخت یک شرکت اوکراینی است. برد عملیاتی پهپاد آکینجی ۵,۰۰۰ کیلومتر بوده و با مداومت پروازی ۲۰ ساعته به سرعت کروز ۲۵۰ و حداکثر سرعت ۳۸۵ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می کند. ظرفیت حمل محموله این پهپاد ۱,۳۵۰ کیلوگرم است.

پهپاد آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

پهپاد ترکیه ای بایراکتار آکینجی در ادامه ی پروازهای آزمایشی اش موفق به ثبت رکوردی جدید در حداکثر ارتفاع شد و ارتفاعی معادل ۱۲.۲ کیلومتر را به ثبت رساند. این رکورد در روز ۱۱ مارس ۲۰۲۲ در حین یک پرواز آزمایشی به ثبت رسید.

پهپاد آکینجی-بی با کمک سرمایه های محلی و ملی و توسط شرکت بایراکتار تحت هدایت ریاست صنایع دفاعی توسعه پیدا کرده است. دو موتور با توان ۷۵۰ اسب بخار و مجموع ۱,۵۰۰ اسب بخار، انرژی این پهپاد را تامین می کنند.

این پهپاد در شرایط هوای زمستانی، طی پروازی آزمایشی در آسمان شهر «چورلو» به رکورد ارتفاع ۱۲ کیلومتری از سطح دریا دست یافته بود.

پهپاد ترکیه ای

رکورد قبلی

بایراکتار آکینجی که طی مراسمی با حضور رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان در ۲۹ اوت ۲۰۲۱ رونمایی شده بود رکورد قبلی بالاترین ارتفاع پرواز در صنایع هوانوردی ترکیه را با ۱۱.۶ کیلومتر در اختیار داشت.

ترکیه در حال حاضر از این پهپاد برای محافظت از قلمرو خود و نیز به انجام رساندن کارهای عملیاتی استفاده می کند. تاکنون ۶ فروند از این پهپادها به نیروهای امنیتی ترکیه پیوسته اند.

پهپاد آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

ترکیه برای صادر کردن این پهپاد با دو کشور نیز قرارداد منعقد کرده است. به گفته ی منابع آگاه، این قراردادها امسال در تاریخ های ۲۲ فوریه و ۲ مارس امضا شده اند. اما گفته نشده که این دو کشور کدامند. بر مبنای این قرارداد، بایراکتار آکینجی و سامانه های زمینی متناوباً از سال ۲۰۲۳ به بعد تحویل خواهند شد.

پهپاد ترکیه ای آکینجی

پهپاد آکینجی چه ویژگی هایی دارد؟

منبع: روزیاتو
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه