مذاکرات جدید ایران و امریکا / محرمانه و غیرمستقیم / سومین مذاکره در سال جاری

مقامات عمان میان دو هیات ایرانی و امریکایی در رفت و آمد بودند و پیام ها را منتقل می کردند.

ایران و امریکا به تازگی مذاکرات غیرمستقیم و محرمانه ای در عمان داشته اند. روزنامه فایننشیال تایمز این خبر را برای اولین بار منتشر کرده است.

 روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز در خبر اختصاصی اعلام کرد دولت های ایران و امریکا به تازگی مذاکرات غیرمستقیم و محرمانه ای را در عمان انجام داده اند. موضوع مذاکرات بر حملات حوثی های یمن در دریای سرخ متمرکز بود. همچنین درباره برنامه هسته ای ایران هم گفتگو شد.

این مذاکرات در ژانویه (دی ) گذشته در عمان انجام شد. قرار بود مرحله دوم مذاکرات در فوریه (بهمن / اسفند ) برگزار شود اما به دلیل مذاکرات آتش بس غزه، به تعویق افتاد.
عمان با هر دو کشور ایران و امریکا رابطه خوبی دارد. عمان پیش از این در سال 1391 هم میزبان مذاکرات ایران - امریکا بود.

روابط دیپلماتیک میان ایران و امریکا از 43 قبل تاکنون قطع است. دو کشور رابطه رسمی و سفارت در پایتخت های یکدیگر ندارند. دولت امریکا در زمان ریاست جیمی کارتر در فروردین سال 59 و به دنبال حمله به سفارت امریکا در تهران و اشغال آن، روابط با ایران را قطع کرد.
پاکستان در واشنگتن و سوئیس در تهران، حافظ منافع ایران و امریکا هستند.

این برای سومین بار در سال جاری شمسی است که ایران و امریکا درباره موضوعات مختلف مذاکرات غیرمستقیم برگزار می کنند.

ایران و امریکا قبل از این در مرداد و شهریور گذشته هم در دوحه قطر و واشنگتن، مذاکرات غیرمستقیم داشتند.

جزئیات مذاکرات

این گزارش خبری توسط دو خبرنگار فایننشیال تایمز یعنی Felicia Schwartz مستقر در واشنگتن و Andrew England در لندن تهیه شده است. منبع این خبر و جزئیات آن، گفتگو با شماری از مقامات ایرانی و امریکایی اعلام شده بدون اینکه به نام و هویت این مقامات اشاره شود.

فایننشیال تایمز افزود: مذاکرات غیرمستقیم در عمان با هدف پایان دادن به حملات حوثی های یمن علیه کشتیرانی در دریای سرخ انجام شد.

حوثی های یمن (انصارالله) از زمان آغاز حملات ارتش اسرائیل به منطقه غزه گفته اند در حمایت از فلسطین کشتی های مرتبط با اسرائیل (کشتی های در مالکیت اسرائیل یا در حرکت به سمت اسرائیل) را مورد هدف قرار می دهند. حوثی های یمن خواهان توقف جنگ اسرائیل علیه غزه و ورود مقدار کافی از کمک های انسان دوستانه به این منطقه است. ارتش امریکا ، بریتانیا و شمار دیگری از کشورهای غربی هم با تشکیل ائتلاف نظامی در دریای سرخ، وارد درگیری مستقیم با حوثی های یمن (انصارالله) شده اند.

خبر روزنامه فایننشیال تایمز درباره مذاکرات جدید ایران و امریکا در عمان  

خبر روزنامه فایننشیال تایمز درباره مذاکرات جدید ایران و امریکا در عمان

این گزارش اضافه می کند: به گفته مقامات ایرانی و امریکایی، امریکا مذاکرات محرمانه و غیرمستقیم با ایران را در سال جاری میلادی آغاز کرد تا تهران متقاعد شود از نفوذ خود بر جنبش حوثی های یمن {انصارالله} برای توقف حملات به کشتی ها در دریای سرخ استفاده کند.

مقامات گفته اند در این مذاکرات غیرمستقیم، مقامات امریکایی نگرانی خود را درباره گسترش برنامه هسته ای تهران به طرف ایرانی منتقل کرده اند. این مذاکرات در ماه ژانویه گذشته ( دی -  دو ماه قبل) در عمان برگزار شد. این نخستین مذاکرات دو طرف در 10 ماه گذشته بود.

در این مذاکرات رهبری تیم مذاکره کننده امریکا بر عهده "برت مک گورک" Brett McGurk  مشاور کاخ سفید در امور خاورمیانه و" آبرام پیلی" Abram Paley  نماینده آمریکا در امور ایران بود. در طرف ایرانی هم علی باقری کنی رئیس هیات بود. او معاون وزیر امور خارجه ایران و مسوول مذاکرات هسته ای است.

گزارش ادامه داد مقامات عمان میان دو هیات ایرانی و امریکایی در رفت و آمد بودند و پیام ها را منتقل می کردند. دو هیات ایرانی امریکایی به طور مستقیم بایکدیگر گفتگو نداشتند.

یک فرد مطلع گفت: مقامات امریکایی، کانال گفتگوی غیرمستقیم با ایران را یک روش در برابر طیف وسیع و روبه افزایشی از تهدیدات ناشی از ایران می دانند.

ایران و امریکا

او افزود: "موضوع گفتگو شامل انتقال این است که آنها (ایرانی ها) چه باید بکنند تا از درگیری گسترده تر جلوگیری شود همانطور که آنها ادعا می کنند خواهان آن هستند".

مقامات امریکایی اضافه کردند:" مرحله دوم مذاکرات با حضور "برت مک گورک" Brett McGurk  مشاور خاورمیانه ای کاخ سفید برای فوریه گذشته (بهمن / اسفند) برنامه ریزی شده بود اما به دلیل ورود آمریکایی ها به مذاکرات اسرائیل و حماس ، مذاکرات با ایران به تعویق افتاد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا هم گفت: " ما کانال های زیادی برای ارسال پیام به ایران داریم".

مقامات امریکایی درباره مذاکرات غیرمستقیم با ایران از ارائه جزئیات خودداری کردند.

در این گزارش آمده است : از 4 فوریه تاکنون هیچ حمله ای علیه پایگاه های آمریکایی در عراق و سوریه انجام نشده.  مقامات آمریکایی می گویند نشانه هایی وجود دارد که تهران برای مهار شبه نظامیان عراقی تلاش کرده است.

مذاکرات قبلی

در شهریور گذشته هم رویترز به نقل از منابع اگاه از مذاکرات غیرمستقیم ایران و امریکا در واشنگتن و در حاشیه نشست سازمان ملل متحد خبر داد.

رویترز به نقل از دو منبع آگاه گزارش داده بود به واسطه قطر نشست های دوجانبه جداگانه ای با حضور امریکا و ایران برگزار شد. در این مذاکرات به برنامه هسته ای ایران و نگرانی آمریکا از انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه پرداخته شده بود.

در مرداد گذشته هم شبکه خبری سی.ان.ان از مذاکره غیرمستقیم ایران و آمریکا در دو هتل جداگانه در دوحه پایتخت قطر خبر داد.
  سی ان ان به نقل از مقامات آمریکایی گفته بود: توافق تبادل زندانیان بین واشنگتن و تهران با میانجیگری قطر دو سال و نیم به طول انجامید.

در تیر ماه 1401 هم ایران و امریکا مذاکرات هسته ای غیرمستقیم برای احیای برجام در دوحه قطر داشتند.

ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه