همه چیز درباره اختلاس ۲ میلیون دلاری در بندر امام/ «آرش اشتری» کیست؟

مدیرعامل سازمان بنادر درباره اختلاس دو میلیون دلاری در مجتمع بندری امام خمینی توضیحاتی ارائه کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: «شخصی به نام «آرش اشتری» به شکل شیادانه، ١٠٨ میلیارد تومان را جابه‌جا کرد که به سرعت با همکاری سپاه و اطلاعات کشف شد.»

روز شنبه «۱۸ فروردین ۱۴۰۳»، مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان از کشف اختلاس یکی از کارکنان امور مالی مجتمع بندری امام و شناسایی فرد خاطی خبر داد.

علی‌اکبر صفایی، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره اختلاس دو میلیون دلاری و نحوه خروج آن از اداره بندر امام اظهار داشت: «در ابتدا بابت این تخلف از مردم عزیز عذرخواهی می‌کنم و تمام تلاش ما و همچنین قوه قضایی این است که بتوانیم مبلغ را برگردانیم.»

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: «شخصی به نام «آرش اشتری» کارشناس واحد مالی یکی از بنادر تابعه استان خوزستان به شکل شیادانه ١٠٨ میلیارد تومان را جا‌به‌جا کرد که به سرعت با همکاری سپاه و اطلاعات کشف شد؛ درحال ردیابی هستیم و تلاش بر این است که این مبلغ برگردد.»

همچنین، پیش‌تر، بر اساس جزئیاتی که رسانه‌های رسمی از این اختلاس منتشر کرده‌اند، «ابوطالب گرایلو» مدیرکل بنادر استان خوزستان درباره این «اختلاس» گفته است: «اوایل فروردین امسال واحدهای ذی‌ربط اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان متوجه سوءاستفاده یکی از کارکنان امور مالی مجتمع مبنی بر برداشت مبالغی از حساب سازمانی می‌شوند و بلافاصله با هماهنگی و اقدام به موقع مقام قضایی، تمامی اشخاص و افرادی که از طریق این فرد به حساب آنها مبالغی واریز شده بود، مورد شناسایی قرار گرفتند و حساب آنها مسدود شد و مبالغ بازگردانده خواهد شد.»

او تصریح کرده: «در جریان این برداشت غیرقانونی که در ماه‌های پایانی سال گذشته انجام شده است، هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های نظارتی و امنیتی استان برای دستگیری و بازگرداندن فرد متخلف که به خارج از کشور گریخته، همچنان ادامه دارد.»

خبرگزاری «تسنیم» نیز در این مورد با لحن «امیدوارکننده‌ای» تاکید کرده که «فرد متخلف به عنوان مسوول حوزه پرداخت مجتمع بندری امام خمینی (ره) مبالغی را به حساب‌های ثالث واریز کرده، این مبلغ واریزی به حساب‌های ثالث تاکنون مشخص نیست. طبق اظهارات یکی از مدیران بندر امام مبلغ اعلام شده در برخی رسانه‌ها مورد تأیید نیست.»

منظور از مبلغ «اعلام‌شده» رقم ۱۲۰ میلیارد تومان، معادل دو میلیون دلاری است که توسط یک کارمند امور مالی مجتمع بندری امام به‌طور غیرقانونی خارج شده است. اطلاعات حاکی از آن است که این کارمند با نام اختصاری «الف.‌الف» مسوول صدور چک در حسابداری مجتمع بندری امام بوده و رقمی معادل دو میلیون دلار را به صورت «ارز دیجیتال» برداشت و از کشور گریخته است. مقصد این فرد کشوری بوده که همکاری خاصی با ایران برای بازگرداندن متهمان مالی و اختلاس‌های کلان نکرده و نمی‌کند: کانادا!

خانواده این فرد پیش از این و در زمستان سال گذشته، به کانادا گریخته‌اند و خودش نیز با استفاده از فرصت به وجود آمده در تعطیلات نوروز به این کشور رفته است. این اختلاس باتوجه به اینکه «توکن» امور مالی حسابداری بندر امام خمینی در اختیار وی برای پرداخت‌های مالی به اشخاص حقیقی و حقوقی بوده است، صورت گرفته و با عدم حضور وی در پایان تعطیلات نوروزی در محل کارش، موضوع اختلاس و برداشت غیرقانونی وجوه از حساب‌های بندر برملا می‌شود!

همسر این فرد نیز با نام اختصاری «الف.‌ش» معرفی شده که وی نیز در یکی از مهم‌ترین شرکت‌های صنایع غذایی ایران در منطقه ویژه امام مشغول به کار بوده و سمت مدیریت هم داشته است. گفته می‌شود که خانم «الف.‌ش» در شرکتی متعلق به هلدینگ «الف» به عنوان مدیرعامل فعالیت می‌کرد. شرکتی که سال ۸۷ یکی از بزرگ‌ترین قراردادهای سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در بنادر کشور برای تولید و صادرات شکر را با سازمان بنادر و کشتیرانی امضاء کرده بود و در آخرین تحولات، برای پرداخت حقوق کارگران خود نیز به مشکل خورده است. 

 

منبع: ایلنا
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه