بلبل امام خمینی (ره) را بیشتر بشناسید

تصویری جالب از همسر جوان و فرزندان حاج صادق آهنگران

محمدصادق آهنگری معروف به صادق آهنگران (متولد ۱۳۳۶، اهواز) خواننده، نظامی و مداح ایرانی است، که در طول جنگ ایران و عراق، از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. وی دانش‌آموخته کارشناسی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است و فعالیت خود را پس از وقوع انقلاب، از کمیته انقلاب اسلامی آغاز کرد.

او هم‌اکنون به عنوان مسئول ستاد اجرای هیئت رزمندگان و امور شهرستان‌ها، در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با درجه سرتیپ دومی فعالیت می‌کند.

صادق آهنگران

 زندگی صادق آهنگران

صادق آهنگران با نام کاملِ محمدصادق آهنگری، در سال ۱۳۳۶ در اهواز زاده شد. والدین او از شهر دزفول به اهواز مهاجرت کرده بودند و وی اصالتاً دزفولی است. دوران کودکی و نوجوانی وی در شهر اهواز سپری شد. آهنگران مداحی را از نوجوانی و با خواندن در هیئت‌های مذهبی آغاز کرد. او در زمان وقوع انقلاب، شعارگو بود و پس از انقلاب، به فعالیت در کمیته انقلاب اسلامی پرداخت و بعدها با تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، به این نهاد پیوست.

صادق آهنگران

در زمان جنگ ایران و عراق وی در هنگام انجام عملیات نظامی، به خواندن دعاهای بین نماز، دعای کمیل، خواندن و مداحی در مراسم سینه‌زنی می‌پرداخت و به دلیل صدای خوشی که داشت به بلبل خوش صدای خمینی شهرت یافت. اولین نوحه‌ای که از وی به‌طور سراسری در صداوسیما پخش شد، نوحهٔ «ای شهیدان به خون غلتان خوزستان درود» سرودهٔ حبیب‌الله معلمی بود، که در جماران، در حضور امام خمینی (ره) خوانده شد و این اجرا همان روز نیز چندین بار از تلویزیون ایران پخش گردید. پس از این قطعه، حاج صادق در بین عراقی ها به بلبل امام خمینی (ره) مشهور شد.

از جمله دیگر کارهای وی می‌توان به «ای لشکر صاحب زمان (عج) آماده باش» و «با نوای کاروان» اشاره کرد. آهنگران پس از جنگ ایران و عراق، در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبیات فارسی، تا مقطع کارشناسی به تحصیل پرداخت. او هم‌اکنون مسئول ستاد اجرای هیئت رزمندگان و امور شهرستان‌ها، در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

صادق آهنگران

ازدواج

صادق آهنگران

حاج صادق آهنگران در ۲۰ خرداد سال ۱۳۵۹ زمانی که ۲۳ سال داشت با همسرش مرضیه اصفهانی‌ الاصل ازدواج کرد، همسرش در زمان ازدواج ۱۵ ساله بود. آنها اکنون صاحب ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.

صادق آهنگران

فعالیت هنری

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد حاج صادق آهنگران از دوران نوجوانی به دلیل صدای خوبی که داشت با نوحه سرایی در هیئت های مذهبی فعالیت هنری خود را شروع کرد. در جریان وقوع انقلاب اسلامی علاوه بر حضور در تظاهرات شعارگو هم بود. بعد از پیوستن به سپاه و با شروع جنگ ایران و عراق در سال ۵۹ به جبهه های جنگ رفت و تا عملیات طریق القدس در آذر ماه ۱۳۶۰ علاوه بر با نوحه خوانی در عملیات ها نیز حضور پیدا می کرد.

صادق آهنگران

اما اوج موفقیت صادق آهنگران قبل از عملیات هویزه با خواندن نوحه ‘ای شهیدان به خون غلتان خوزستان درود’ در حضور امام خمینی (ره) بود که به بلبل امام خمینی هم شهرت پیدا کرد. بعد از آذر ماه ۱۳۶۰ از طرف محسن رضایی (فرمانده وقت سپاه) مشغول نوحه سرایی شد تا با صدای خوشش جوانان را از نظر روحی و روانی برای جنگ آماده کند.از جمله فعالیت های صادق آهنگران در زمان جنگ ایران و عراق و در هنگام انجام عملیات نظامی، خواندن دعاهای بین نماز، دعای کمیل، خواندن و مداحی در مراسم سینه‌زنی بود.

صادق آهنگران

 
منبع: سینما برتر
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه