معمای عجیب و غریب درباره حسن یزدانی؛ بمب کشتی ایران منفجر می‌شود؟

تکلیف کشتی گیران 4 وزن تیم ملی کشتی آزاد ایران برای شرکت در المپیک مشخص شده و حالا بزرگترین علامت سوال جلوی نام حسن یزدانی است.

 آبان ماه سال گذشته بود که فدراسیون کشتی چرخه انتخابی را برای انتخاب نفرات اعزامی به المپیک 2024 پاریس اعلام کرد. طبق همان چرخه تا امروز حضور 4 کشتی گیر در المپیک قطعی شده، اما دو وزن شرایط نامشخصی دارند: 86 کیلوگرم به واسطه مصدومیت حسن یزدانی و 57 کیلوگرم به واسطه عدم کسب سهمیه.

رحمان عموزاد در 65 کیلو و امیرحسین زارع در 125 کیلوگرم پیش از این حضور خود را در المپیک قطعی کرده بودند و امروز هم یونس امامی و امیرعلی آذرپیرا با نمایشی درخشان موفق به کسب سهمیه در اوزان 74 و 97 شدند و البته بلیت خود را برای سفر به پاریس رزرو کردند. 

در ادامه به بررسی وزن به وزن تیم ملی کشتی آزاد در فاصله حدود 3 ماه مانده به المپیک 2024 پاریس پرداختیم.

57 کیلوگرم: درگیر کسب سهمیه

سال‌های زیادی است که تیم ملی کشتی آزاد ایران در سبک وزن دچار ضعف بزرگی شده و نمی‌تواند در این وزن صاحب مدال جهانی و المپیک شود. البته علیرضا سرلک در سال 2021 توانست نقره جهان را در این وزن کسب کند. امروز احمد محمدنژاد جوان نتوانست حتی به مرحله نیمه نهایی برسد و کار کسب سهمیه در این وزن سخت‌تر هم شد. حالا فقط یک رقابت در سطح جهانی باقی مانده که سه نفر برتر آن سهمیه را به دست می‌آورند. به نظر می‌رسد محسن کاوه می‌خواهد به علیرضا سرلک که باتجربه.تر است و البته سابقه کسب مدال جهانی هم دارد، اعتماد کند. با توجه به لیست کشتی گیرانی که در این وزن سهمیه کسب نکردند، ممکن است ایران در 57 کیلو در المپیک نماینده‌ای نداشته باشد.

65 کیلوگرم: رحمان مطمئن و با انگیزه

رحمان عموزاد با سابقه کسب مدال طلای آسیا و جهان حالا برای اولین بار در المپیک حاضر خواهد شد. او که رقبای سرسختی از کشورهای آسیایی و البته آمریکا خواهد داشت، قطعا توانایی کسب مدال طلای المپیک را هم در 65 کیلوگرم دارد. بستگی دارد که دوران آماده سازی رحمان چطور طی شود و او در روز مسابقه از چه آمادگی بدنی برخوردار باشد.

74 کیلوگرم: یونس همه را امیدوار کرد

با توجه به حذف حسین ابوذری در این وزن در مسابقات قهرمانی آسیا که جدی‌ترین رقیب یونس امامی در چرخه انتخابی بود، تمامی نگاه‌ها به یونس برای کسب سهمیه بود. یونس امامی امروز با نمایشی دلپذیر به ویژه در دیدار سرنوشت ساز نیمه نهایی موفق به کسب سهمیه شد. با اینکه 74 کیلوگرم یکی از اوزان پرمدعی در جهان کشتی به شمار می‌رود، اما به نظر می‌رسد امامی هم می‌تواند یکی از شانس‌های کسب مدال در المپیک باشد.

86 کیلوگرم: ماجرای حسن و کامران

با اینکه حسن یزدانی سال گذشته سهمیه المپیک را در این وزن کسب کرده، اما عمل جراحی کتف او ماجرا را برای این کشتی گیر پرمدال پیچیده کرده است. اینطور که پیداست با توجه به نرفتن حسن یزدانی روی تشک تا امروز، فدراسیون کشتی و کادرفنی قصد دارند نابغه جویباری را در یک تورنمنت بین المللی محک بزنند. در این میان نام کامران قاسمپور هم شنیده می‌شود و مشخص نیست حسن و کامران مشترکا به یک تورنمنت اعزام خواهند شد یا شرایط به شکل دیگری پیش می‌رود. اینطور که پیداست اولویت کادرفنی اعزام حسن یزدانی به المپیک است، اما شرط حضور او به دست آوردن آمادگی صددرصدی تا خردادماه به حساب می‌آید.

97 کیلوگرم: آذرپیرا بلیتش را اوکی کرد

امیرعلی آذرپیرا که رقبای سرسختی در وزن 97 کیلوگرم همچون مجتبی گلیج، محمدحسین محمدیان و کامران قاسمپور را در داخل پشت سر گذاشت، امروز توانست سهمیه المپیک را برای ایران در این وزن کسب کند. اوج کار آذرپیرا مبارزه او با آرش یوشیدا، کشتی گیر ایرانی – ژاپنی بود که به شکلی حساس پیش رفت، اما آذرپیرا نشان داد که کاملا باتجربه شده و نفس نفس زنان توانست یک برتری قاطعانه را تجربه کند. آذرپیرا که چند ماه قبل کایل اسنایدر آمریکایی را شکست داده بود، حالا بلیت پاریس را در دست خود می‌بیند و احتمالا از همین حالا برای کسب مدال در این وزن پرمدعی آماده خواهد شد.

125 کیلوگرم: قدرت نمایی امیرحسین زارع

قهرمان سنگین وزن جهان در سال 2023 حالا مدعی شماره یک طلای المپیک هم به شمار می‌رود. امیرحسین زارع که خیلی زود توانست حضور خود در المپیک را قطعی کند، با نمایشی دلپذیر در مسابقات آسیایی نشان داد که نه تنها در ایران، بلکه در آسیا هم بی رقیب است. این هرکول آملی که روند صعودی خوبی را در سال‌های اخیر طی کرده، می‌تواند با طلای المپیک کارنامه افتخاراتش را کامل کند.

 

منبع: ورزش3
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه