خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

  دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه و جایگزین مشخصی  ندارد

  دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه  و جایگزین مشخصی  ندارد

ارز ۴۲۰۰ تومانی برای اقتصاد مضر است اما حذف ناگهانی آن را قبول نداریم ، باید راه‌های جایگزین داده شود تا به اقشار مختلف مردم فشار و صدمه وارد نشود

مجلس ، امروز میزبان ابراهیم رئیسی بود تا او از کلیات لایحه بودجه دفاع کند. بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مهم‌ترین و بحث برانگیزترین بخش های بودجه سال آینده است که موافقان و مخالفانی جدی دارد و به دلیل پیامدهای گسترده آ بر اقتصاد کشور و و ضعیت معاش مردم ، بسیاری پیگیر تصمیم بهارستان درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند .

غلامرضا مرحبا سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از جمله نمایندکان منقد این پیشنهاد دولت است و تاکید دارد که دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه مشخصی ندارد و تا زمانی که راهکار جایگزین کارشناسی ارائه ندهد ، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به مصلحت نیست. او به خبرآنلاین می‌گوید که همسویی دولت و مجلس سبب نخواهد شد تا بودجه‌ای معیوب تصویب شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: «همسویی دولت و مجلس را کسی انکار نمی‌کند ما با دولت همراه هستیم و کمک می‌کنیم اما مجلس وظیفه حرفه‌ای دارد که طبق قانون اساسی به آن عمل می‌کند.»

غلامرضا مرحبا توضیح می‌دهد: «بودجه با معاش و معیشت مردم در ارتباط است و این طور نیست که به دلیل همسویی دولت به آن رای بدهیم. با دولت همسو هستیم اما به وظیفه ذاتی، اخلاقی و قانونی خودعمل خواهیم کرد. اگر بودجه ایراد داشته باشد باید توسط دولت اصلاح شود.»

او ادامه می‌دهد: «کسی به دنبال این نیست که یک بودجه معیوب و پر از ایراد را تصویب کند. البته به این معنا نیست که بودجه فعلی این شرایط را دارد اما همسویی با دولت به این معنا نیست که هر چه عیب و ایرادی داشته باشد آن را تصویب می‌کنیم و دولت نیز چنین انتظاری ندارد و معتقد هستند که باید فرآیند قانونی انجام شود و اگر نیاز به اصلاح بودجه بود عیب و ایراد آن برطرف شود.»

  دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برنامه  و جایگزین مشخصی  ندارد/ معنای همسویی سیاسی مجلس و دولت تصویب عیب و ایرادت بودجه نیست

او در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تصویب آن توسط مجلس می‌گوید: «دولت حذف ارز را در لایحه بودجه پیش‌بینی کرده است اما این کار یک ایراد دارد که راه جایگزین را پیش‌بینی نکرده است و این نکته ، بسیار مهمی است.»

مرحبا توضیح می‌دهد: «ارز ۴۲۰۰ تومانی برای اقتصاد مضر است اما این که ما یک دفعه این ارز را حذف کنیم را قبول نداریم و باید راه‌های جایگزین داده شود تا به اقشار مختلف مردم فشار و صدمه وارد نشود و اقلامی که با استفاده از این نوع ارز تهیه می‌شدند صدمه وارد نشود.»

او تاکید می‌کند: «بنابراین مجلس به دنبال این است که راهکار جایگزین معرفی کند. ما صبر می‌کنیم تا راه جایگزین پیدا شود و بعد این ارز را حذف کنیم. البته از طرف مجلس صحبت نمی‌کنم و نظر شخصی من است ولی فکر می‌کنم تعداد زیادی از همکاران با من هم عقیده و هم فکر هستند.»

بیشتر بخوانید:

قالیباف انتقاد بودجه ای رئیسی از مجلس را با انتقاد از دولت پاسخ داد

نمایندگان مجوز «چند جراحی بزرگ» تورم زا را به دولت می دهند؟ / آینه عبرت قزاقستان پیش روی بهارستان

مجلسی ها ، لایحه بودجه آشفته و پر ریسک دولت را می پذیرند؟

هشدار نماینده مجلس درباره سرایت گرانی ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی به سایر کالاها

۲۱۲۱۵

منبع : خبرآنلاین