خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

انواع میکسر بتن چیست؟

جهت تولید کردن بتن در مقادیر کم به دستگاهی به نام بتونیر نیاز است. بتونیر یک مخلوط کن یا بتن ساز است که از آن برای ساخت بتن در مقادیر کم استفاده می شود. در بتونیر سیمان ، شن و ماسه و آب را با هم مخلوط می کنند تا بتن به دست آید. بتونیر، خلاطه بتن یا همان ملات ساز به عنوان یکی از تجهیزات اصلی مورد استفاده جهت ساخت بتن شناخته شده، که از آن جهت هم زدن، مخلوط کردن مصالح و ساخت بتن در مقادیر مختلف استفاده می شود.
این دستگاه که با نام های ملات ساز، خلاطه، میکسر بتون و مخلوط کن بتن نیز شناخته شده، جزء جدید ترین دستگاه های بتن ریزی است که برای تولید بتن با حجم کم و متوسط، کاربرد دارد. عملکرد این دستگاه مانند پیمانه کردن مصالح توسط نیروی انسانی صورت می گیرد؛ به همین خاطر نیرو های انسانی باید آموزش کافی را در این زمینه ببینند.
یک نکته مهم در هنگام استفاده از بتونیر وجود دارد که باید به آن اهمیت داده شود، هنگام کار با دستگاه بتونیر باید از مخلوط کردن بیش از حد مصالح پرهیز شود، زیرا این کار باعث آب اندازی بتن می شود. 

انواع خلاطه یا میکسر بتن

نیازی به گفتن نیست، دقیقاً مانند نیازهای کاربردهای مختلف، انواع بتونیرها که معمولاً حوزه عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز از نظر ماهیت کاملاً متنوع هستند. میکسرهای بتونی را می‌توان به دو دسته گسترده تقسیم کرد:

بتونیر یا میکسر دسته‌ای (Batch Mixer)

همان‌طور که از نام این دستگاه پیدا است، این نوع میکسر بتن یک دسته را به طور همزمان تولید می‌کند. به این معنا که بر حسب زمان و نیاز کار، مخلوط را آماده می‌کند و از دوباره نیاز به آماده‌سازی مخلوط جدید است.

یکسرهای دسته‌ای دارای یک باکتِ (جام یا دیگ) متشکل از تیغه‌ها است که هنگام چرخش مخلوط بتن را آماده می‌کنند. سرعت چرخش، زاویه پره‌ها و در بعضی موارد زاویه شیب باکت قابل کنترل است. اینها متداول‌ترین میکسرهای بتونی هستند و ترجیحاً در پروژه‌های کوچک و متوسط کاربرد دارند.

بتونیر یا میکسر پیوسته (Continuous Mixer)

این بتونیرهای بدون هیچ‌گونه وقفه‌ای و تا زمانی که کار ادامه داشته باشد مخلوط بتنی را آماده می‌کنند. آنها به طور مداوم از مواد اولیه تغذیه می‌شوند و بتن به محض آماده‌سازی مخلوط توسط کارگران ساختمانی تخلیه و جمع‌آوری می‌شود.

بتونیر پیوسته معمولاً در خود محل پروژه تنظیم می‌شود. آنها یک واحد تغذیه جداگانه برای جذب مواد تشکیل دهنده بتن و یک واحد میکسر برای مخلوط کردن بتن و یک مکانیسم تخلیه برای پخش بتن در سطح دارند.

نکته: بتونیرهای حتی برحسب سوخت نیز به انواع برقی و دیزلی تقسیم می‌شوند.

جهت مشاهده سایر محصولات به سایت نیکا کورپ به آدرس http://nikacorp.com  مراجعه فرمایید.

روش محافظت از از دستگاه بتونیر

 • بتونیر ها نباید به سرعت حرکت کنند زیرا بدون کمک فنر می باشند. در صورت یدک کش کردن نیز سرعت حرکت داده نشود، زیرا باعث شل شدن اتصالات بر اثر ضربات وارد شده می شود در نتیجه باعث خرابی دستگاه می شود.
 • همچنین این محصولات مجهز به دو چرخ درجه دو و روکش شده می باشند که لازم است در محافظت از آنها نهایت دقت به عمل آید.
 • بهترین روش ساخت بتن آن است که: اول آب را در دیگ ریخته، دیگ را به حرکت در آورید و سپس ماسه سیمان را اضافه کنید. زیرا در غیر این صورت متریال چسبیده و با تکان خودرن های دیگ، محور دچار خرابی می شود.
 • لازم است جهت عمر بیشتر دستگاه، پس از هر بار بتن سازی، داخل دیگ را شسته و تمیز کنید.
 • گیربکس نیاز به واسکازین دارد که مادام باید تهیه و سرویس شود.
 • موتور ها نیازمند سرویس هستند که باید هر ۵۰۰ ساعت یک بار سرویس شوند.
 • برای یدک کش کردن حتماً از اتصال کامل اطمینان داشته باشید.
 • در مکان های نامناسب و شیب دار حتماً چرخ ها را به وسیله شیئ ای قفل نمایید.
 • از ضربه زدن به دیگ و موتور بپرهیزید.
 • دقت داشته باشید برق ورودی بدون نوسان و افت ولتاژ باشد.
 • دیگ دستگاه تنها در زمان بارگیری و تخلیه به گردش درآید.
 • برای حمل دستگاه بایستی توجه داشت به برق متصل نباشد.

میکسر بتن ۱۲۰ لیتری | بتونیر آزمایشگاهی

یکی از انواع کاربردی بتونیر آزمایشگاهی یا همان میکسر بتن در پروژه های با حجم کوچک و آزمایشگاهی، دستگاه میکسر بتن 120 لیتری می باشد. بیشتر این بتونیرها به عنوان یکی از کاربردی ترین تجهیزات جهت آزمایشگاه های تست بتن، خاک و مواد مختلف می باشد. میکسر بتن 120 لیتری به طور معمول دارای موتور 1 اسب بوده که با برق تکفاز قابل کار کردن می باشد.