خبر فردا

در لحظه باخبر شوید

دورترین کهکشان در میان تصاویر تلسکوپ جیمز وب

مدت کمی پس از انتشار تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب، دانشمندان از دورترین کهکشانی صحبت می‌کنند که این تلسکوپ تصویر آن را مخابره کرده است.

به گزارش پایگاه خبری فیز دات اُرگ (phys.org)، فقط یک هفته پس از انتشار تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب، دانشمندان احتمال می‌دهند که این تلسکوپ کهکشانی را یافته باشد که ۵/۱۳ میلیارد سال پیش به‌وجود آمده است.

به گفته دانشمندان قدمت این کهکشان، که GLASS-z۱۳ نام دارد، به ۳۰۰ میلیون سال پس از بیگ‌بنگ (مه‌بانگ) می‌رسد. آن‌ها معتقدند این دورترین نور ستاره‌ای است که تا کنون دیده شده است.

هر چه اجسام از ما دورتر باشند، مدت بیشتری طول می‌کشد که نور آن‌ها به ما برسد؛ بنابراین نگاه‌کردن به جهان دور به معنای  پی‌بردن به گذشته دور است.

GLASS-z۱۳ در دوران نخستینِ کیهان وجود داشته است؛ اما سن دقیق آن ناشناخته باقی مانده است زیرا احتمال دارد در هر زمانی طی ۳۰۰ میلیون سال اول شکل گرفته باشد.

GLASS-z۱۳ در میان داده‌های منتشرشده از دوربین فروسرخ نزدیک NIRcam (یکی از ابزارهای نصب‌شده روی تلسکوپ جیمز وب) مشاهده شد، اما ناسا در اولین مجموعه تصاویری که هفته گذشته منتشر کرد، آن را فاش نکرد.

هنگامی که تصویر این کهکشان از مادون قرمز به طیف مرئی ترجمه می‌شود، به صورت یک لکه قرمز به نظر می‌رسد که در مرکز آن رنگ سفید دیده می‌شود و این بخشی از تصویر بزرگ‌تری از کیهان دور است که میدان ژرف نامیده می‌شود.

یکی از وعده‌های بزرگ درباره تلسکوپ فضایی جیمز وب، توانایی آن در یافتن اولین کهکشان‌هایی است که پس از بیگ‌بنگ، ۱۳/۸ میلیارد سال پیش، شکل گرفته است.

از آنجا که این کهکشان‌ها از زمین بسیار دور هستند، هنگامی نور آن‌ها به ما می‌رسد که با انبساط کیهان کشیده و به ناحیه مادون قرمز طیف نور منتقل شده‌اند که تلسکوپ وب برای تشخیص آن با وضوحی بی‌سابقه مجهز شده است.

دانشمندان این داده‌های فروسرخ جهان دور را به دنبال نشانه‌ای از کهکشان‌های بسیار دور بررسی کردند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که دسامبر (آذر- دی) گذشته پرتاب شد و از هفته گذشته عملیاتی شد، قوی‌ترین تلسکوپ فضایی است که تا کنون ساخته شده است. ستاره‌شناسان اطمینان دارند که این تلسکوپ نویدبخش عصر جدیدی از اکتشافات خواهد بود.

منبع : ایرنا