امیرعبداللهیان: ایران و پاکستان هیچ‌گاه مشکلات مرزی نداشته‌اند

​وزیر خارجه پاکستان در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه ایران گفت: ما توافق کردیم که یک مکانیسم مشورتی سطح عالی در سطح وزرای خارجه دو کشور ایجاد کنیم، این مکانیسم سطح عالی با هدف نظارت بر همکاری‌های مشترک دو کشور تشکیل خواهد شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و جلیل عباس جیلانی همتای پاکستانی خود در نشست خبری مشترکی حضور یافتند.

وزیر خارجه پاکستان در ابتدا گفت: ایران و پاکستان بر این موضوع تأکید داشتند که روابط دو طرف برای مردم دو کشور دارای اهمیت است. پاکستان و ایران با این روحیه تصمیم گرفته‌اند و مصمم هستند روابط و همکاری‌های سیاسی و امنیتی میان دو کشور را ادامه دهند. دو کشور توافق کرده‌اند تا رویکردی جمعی و گروهی و مبتنی بر همکاری جهت مقابله با تروریسم اتخاذ کنند.

جیلانی ادامه داد: احترام به حاکمیت دو کشور یکی از اصول همکاری مشترک میان دو طرف است. توافق کردیم تا در خصوص موضوعات اقتصادی و افزایش رفاه در مناطق مرزی با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

وی افزود: این نشست نتایج مهمی داشت که مایلم آنها را فهرست کنم. اول ما توافق کردیم که یک مکانیسم مشورتی سطح عالی در سطح وزرای خارجه دو کشور ایجاد کنیم. این مکانیسم سطح عالی با هدف نظارت بر همکاری‌های مشترک دو کشور تشکیل خواهد شد. در خصوص ضرورت همکاری‌های مشترک در مبارزه با تروریسم توافق کردیم تا در اولین فرصت ممکن افسران رابط میان دو کشور تعیین شوند. درباره بازارچه‌های مرزی میان دو کشور صحبت کردیم. در آینده نزدیک بازارچه‌های مرزی دیگری فعال خواهند شد.

وزیر خارجه پاکستان همچنین گفت: در پاکستان یک حس عمومی وجود دارد که امنیت در ایران برای امنیت منطقه مهم است. در ایران هم همین احساس وجود دارد.  در 70 سال گذشته همواره میان دو کشور همکاری‌های قوی و منسجم وجود داشته است. کانال‌های ارتباطی متعددی میان ایران و پاکستان وجود دارد. ما توانسته‌ایم اعتماد خوبی را با هم ایجاد کنیم.

جیلانی گفت: سفر امروز امیرعبداللهیان نشان‌دهنده همکاری نزدیک دو کشور است. همچنین دعوت کردیم رئیس‌جمهور ایران به پاکستان سفر کند.

امیرعبداللهیان هم در این نشست خبری گفت: کمتر کشوری در جهان به اندازه ایران و پاکستان دارای مشترکات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی هستند. ایران و پاکستان هیچ‌گاه مشکللات مرزی نداشته‌اند.

وی افزود: ما امنیت کشور دوست و برادر پاکستان را امنیت جمهوری اسلامی ایران و امنیت منطقه می‌دانیم. دو طرف به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یکدیگر احترام می‌گذارند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: امروز ما در شهر زیبای اسلام‌آباد هستیم تا با صدای بلند اعلام کنیم که ایران و پاکستان به تروریست‌ها اجازه نخواهند داد امنیت دو طرف را به خطر بیندازند. تردیدی نیست که تروریست‌ها در مناطق مرزی و مشترک ایران و پاکستان توسط کشورهای ثالثی هدایت می‌شوند. آنها هیچ‌گاه خیر دو دولت و ملت را نمی‌خواهند. در سایه همکاری مشترک تهران و اسلام‌آباد به تروریست‌ها فرصت و مجال نخواهیم داد که پس از این امنیت دو کشور را هدف قرار دهند.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: مایلم از حمایت‌های دولت و ملت قوی پاکستان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین تشکر کنم.

وی گفت: بحران در مناسبات تهران و اسلام‌آباد جایی نخواهد داشت. ما در سطوح مختلف هیات‌هایی را تبادل می‌کنیم و شاهد هستید که در یکی از مناطق مرزی ما یک بازارچه مشترک و یک مرکز انتقال برق ایجاد شد. طبیعی بود با وجود این همکاری‌های چند لایه به سرعت این تنش را پشت سر بگذاریم و در زمینه مبارزه با تروریسم به یک نقشه راه جدید برسیم.

منبع: ایرنا
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه