ارز دیجیتال اتم چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال اتم، در شبکه کازماس استفاده می‌شود. این شبکه برای پر کردن شکاف‌های بلاک چین کاربرد دارد و باعث تسهیل تراکنش‌ها می‌شود.

شبکه کازماس Cosmos چیست؟

ارز دیجیتال اتم، در شبکه کازماس استفاده می‌شود. این شبکه برای پر کردن شکاف‌های بلاک چین کاربرد دارد و باعث تسهیل تراکنش‌ها می‌شود.

شبکه کازماس Cosmos چیست؟

کازماس همان اینترنت بلاک چین (Blockchain internet) است که با هدف ایجاد شبکه‌ای برای پر کردن شکاف‌ بین بلاکچین ها و تبادل داده‌ها بدون نیاز به نظارت مرکزی و ساده کردن تراکنش‌ها به وجود آمد. Cosmos Hun نیز به عنوان شبکه مرکزی برای اتصال چین‌های مختلف به یک نقطه اختصاصی جهت تعامل با یکدیگر عمل می‌کند. توکن بومی Atom برای حفظ اکوسیستم این شبکه با پاداش دادن، در اعتبارسنجی و استیکینگ استفاده می‌شود.

جی کوان (Jae Kwon) دانشمند علوم کامپیوتری در سال ۲۰۱۴، Tendermint که یک نرم افزار منبع باز برای راه اندازی دفتر کل توزیع بلاک‌چین بود را توسعه داد. بعد از آن شبکه از طریق پشتیبانی Interchain Foundation)ICF) با هسته الگوریتم Tendermint راه اندازی شد. چند سال بعد، در سال ۲۰۱۷، ICF یک ICO از توکن‌های این ارز راه اندازی کرد و بیش از ۱۷ میلیون دلار جمع آوری کرد. این بودجه جمع آوری شده از طریق سرمایه‌های سری A، از توسعه شبکه حمایت می‌کنند. Jae Kwon به همراه یکی دیگر از بنیان‌گذاران ایتن بوخمن (Ethan Buchman)، در سال ۲۰۱۹، وایت پیپر شبکه را نوشتند. بعد از منتشر شدن این مقاله، کازمس به طور رسمی در مارس سال ۲۰۱۹ در شبکه اصلی راه اندازی شد.

در این رابطه بخوانید‌ :

Cosmos Hub برای حفظ قابلیت همکاری بین تمام نقاط شبکه، از مکانیسم اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. این ارتباط در میان بلاک چین‌های متفاوت که به عنوان پروتکل ارتباطات بین بلاک چین (IBC) شناخته می‌شود، به افزایش قابلیت همکاری غیر محدود بین بلاک چین‌هایی که مبتنی بر Temdermint هستند، کمک می‌کند. به طور مثال، تمامی ارزهای دیجیتال اثبات سهام مثل آدا Cardono) ADA)، امکان اتصال به IBC را دارند.

از دیگر اهداف کازماس این است که مسائل مربوط به حاکمیت در شبکه‌های دیگر مانند اتریوم را ایجاد و راه اندازی کند. (صرافی نیپوتو امکان خرید اتریوم رو برای شما فراهم آورده است.) ایجاد و راه اندازی آنها در برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) فعالیت را برای کاربران آسان می‌کند.

ارز دیجیتال اتم چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ - تصویر 2

شبکه کازماس از سه لایه مهم تشکیل می‌شود :

  • لایه کاربردی: این لایه بر بستر نرم افزار بلاک چین قرار دارد که عملکرد حالت و حالت گذار را تعریف می‌کند.
  • هاب‌ها و شبکه: در این لایه ارتباطات بین زنجیره‌ای اتفاق می‌افتد که این تعامل برای تسهیل تراکنش در هر بلاک چین است.
  • اجماع: این لایه برای تسهیل توافق در شبکه است.

زمانی که این سه لایه با یکدیگر ترکیب می‌شود، توسعه دهندگان می‌توانند به راحتی یک اپلیکیشن بسازند. این ابزار تنها وسیله برون سپاری مانند موتور Tendermint Byzantine Fault Tolerance)BFT) قابل دستیابی است.

تمام بلاک چین‌های موجود در شبکه که از طریق پروتکل IBC کار می‌کنند، با استفاده از الگوریتم Tendermint BFT به یکدیگر متصل می‌شوند. دیگر بلاک چین‌های جدا از هسته Tendermint از طریق رابط بلاک چین (ABCI) با هم ارتباط برقرار می‌کنند. همچنین، به توسعه دهندگان امکان استفاده از زبان‌های برنامه نویسی مختلف DApp را در شبکه‌های مربوطه می‌دهد. به همین دلیل، کاربران به توسعه DApp نیازی ندارند. در عوض، آنها می‌توانند از کدهای موجود برای تکرار DApp استفاده کنند.

همچنین بخوانید :

به طور معمول، ABCI یک پل میان هسته Tendermint و کیت توسعه نرم افزار است. Cosmos SDK این اجازه را به توسعه دهندگان می‌دهد تا پروژه‌هایی را در شبکه بسازند. تمامی این سیستم‌ها با یکدیگر کار می‌کنند و به هسته اصلی شبکه که کازماس هاب است، متصل می‌شوند.

ارز دیجیتال اتم برای اجرای خدمات در شبکه استفاده می‌شود. توکن‌های این ارز مانند شبکه‌های PoW قابلیت استخراج شدن را ندارند. قدرت محاسباتی گره‌ها، پاداش استخراج آنها را تعیین نمی‌کند. در عوض، گره‌ها بر اساس تعداد توکن‌ها که استیک کردند، پاداش می‌گیرند. با این تفاسیر هر چه بیشتر استیک کنید، پاداش بیشتری دریافت می‌کنید.

در این شرایط شما باید توکن‌های اتم خود را برای مدت معینی قفل کنید تا زمانی که شبکه بتواند از توکن‌های شما برای ایمن کردن خود استفاده کند. پس از اتمام دوره استیکینگ، توکن‌های خود را می‌توانید پس بگیرید. علاوه بر آن، توکن‌های بیشتری به عنوان انگیزه‌ای برای ادامه استیکینگ ارز دیجیتال ATOM به شما داده می شود. اگر یک گره به درستی تشخیص داده نشود، آن گره جریمه شده و توکن‌ها از بین می‌روند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم، استفاده از آن برای تقویت مشارکت گره‌های اعتبارسنجی است. به طور مثال، برای شرکت در اعتبارسنجی شبکه، یک شرکت کننده باید حداقل در لیست ۱۰۰ نفر برتر باشد تا امکان استیکینگ را به دست آورد. در صورتی که یک شرکت کننده در بین ۱۰۰ نفر برتر باشد، حق رأی دادن به تغییرات شبکه را به دست می‌آورد. در عین حال، قدرت رأی گیری به میزان زیادی به مقدار ارز وابسته است. به همین دلیل، این قدرت رأی گیری همیشه در معرض خطر است.

ATOM عرضه کل بسیار خاصی دارد، به طور دقیق ۲۶۰,۹۰۶,۵۱۳ توکن دارد . از این تعداد، در زمان نگارش این مقاله (۱۵ می ۲۰۲۲) ، حدود ۲۰۳،۱۲۱،۹۱۰ توکن آن در گردش است. شایان ذکر است که این ارزهای دیجیتال استخراج نمی‌شوند.

دو فروش خصوصی در ژانویه ۲۰۱۷ و به دنبال آن یک فروش عمومی در آوریل همان سال برگزار شد. این پروژه در مجموع ۱۶ میلیون دلار جمع آوری کرد که معادل حدود ۰.۱۰ دلار به ازای هر ATOM است.

با توزیع توکن، حدود ۸۰٪ به سرمایه گذاران اختصاص یافت، در حالی که ۲۰٪ باقی مانده بین دو شرکت تقسیم شد: All In Bits و Interchain Foundation.

منبع خبر: https://nipoto.com/mag/what-is-atom/

ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه