شاه در نخستین مصاحبه پس از خروج از ایران:

خیال کناره‌گیری ندارم! افسرده نیستم اما بدان معنا نیست که رنج نمی‌برم

چرا باید کناره‌گیری کنم؟ من برای سامان دادن به اوضاع کشورم را ترک کردم اما ظاهرا اقدام من نتیجه‌ی معکوسی داده است... اگر من دو سه سال وقت داشتم کلیه‌ی برنامه‌های من به‌موقعِ اجرا گذاشته می‌شد و مردم می‌دیدند که من قصد داشتم چه کارهایی انجام دهم.

حدود سه هفته پس از پیروزی انقلاب، خانم والترز خبرنگار تلویزیونی ای – بی – سی به مغرب رفت تا نخستین کسی باشد که پس از خروج شاه از ایران با او به گفت‌وگو می‌نشیند. هرچند او موفق نشد پاسخ بسیاری از پرسش‌هایش را بگیرد؛ اما نکات جالبی از آن مصاحبه بیرون آمد. روزنامه‌ی کیهان روز چهارشنبه ۱۶ اسفند ۵۷ محتوای این گفت‌وگو را به نقل از خبرگزاری رویتر منتشر کرد، که در ادامه می‌خوانید:

شاه مخلوع ایران در مصاحبه‌ای با باربارا والترز خبرنگار تلویزیونی ای – بی – سی گفت قصد ندارد از تاج و تخت کناره‌گیری کند. وی گفت: «چرا باید کناره‌گیری کنم؟ من برای سامان دادن به اوضاع کشورم را ترک کردم اما ظاهرا اقدام من نتیجه‌ی معکوسی داده است.»

در این مصاحبه شاه حاضر نشد که خبرنگاران تلویزیونی از دوربین‌های ناطق استفاده کنند. مصاحبه‌ی شاه با خانم والترز به صورت فیلم بدون ناطق پخش شد و اظهارات شاه از زبان مصاحبه‌کننده پخش گردید.

والترز گفت: شاه حاضر نبود درباره‌ی هیچ مسئله‌ای زیاد صحبت کند اما گفت: «اگر من دو سه سال وقت داشتم کلیه‌ی برنامه‌های من به‌موقعِ اجرا گذاشته می‌شد و مردم می‌دیدند که من قصد داشتم چه کارهایی انجام دهم.»

مصاحبه‌ی شاه اولین مصاحبه‌ی وی بعد از خروج از ایران است. این مصاحبه در کاخی که توسط پادشاه مغرب در حومه‌ی رباط در اختیار شاه گذاشته شده انجام گرفت. این کاخ تحت محافظت شدید افراد مسلح قرار دارد.

والترز گفت: شاه حاضر نشد درباره‌ی نگرانی‌اش نسبت به گسترش نفوذ شوروی در جهان بحث کند، فقط گفت: «امروز نه، روزی این کار را خواهم کرد.» شاه درباره‌ی حوادث اروپا از والترز سوال کرد و به وی گفت: «من فکر می‌کنم تمدن غرب در خطر است.»

درباره‌ی این‌که شاه و خانواده‌اش سرانجام در کجا اقامت خواهند کرد، شاه گفت: «فکر نمی‌کنم مدت زیادی در مغرب بمانم. اقامت در آمریکا هنوز نیز محتمل است. بعد از ترک ایران به این دلیل به آمریکا نرفتم که بسیاری از افراد توصیه می‌کردند در منطقه باقی بمانم.» شاه گفت بعد از ترک ایران با جیمی کارتر رئیس‌جمهوری آمریکا تماس نداشته است.

خانم والترز می‌گوید: «شاه در صحبت‌هایش با من چندین بار به خدا اشاره کرد.» مصاحبه‌کننده از شاه پرسید چرا باید خدا اجازه دهد چنین بلاهایی به سر شاه بیاید. شاه گفت: «برای این‌که نشان دهد هیچ چیز ثابت باقی نمی‌ماند،‌ همه چیز می‌تواند تغییر کند.» از شاه سوال شد چرا ناراحت و افسرده است‌، گفت: «نه من مردی مذهبی هستم، من افسرده نیستم اما بدان معنا نیست که رنج نمی‌برم.» شاه گفت این شایعات که با مبالغ هنگفتی پول ایران را ترک کرده بی‌اساس است.

شاه در نخستین مصاحبه پس از خروج از ایران: خیال کناره‌گیری ندارم! افسرده نیستم اما بدان معنا نیست که رنج نمی‌برم

 

منبع: خبر آنلاین
ارسال به دیگران :

نظر شما

تازه